26 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Νίκησε η Μπασκόνια, φωνάζει η Μούρθια (pics, vids)

Η Μούρθια στον τελευταίο της αγώνα στην Ισπανία πριν μπει στο αεροπλάνο για το ταξίδι στην Αθήνα και τον ημιτελικό του BCL στο ΟΑΚΑ, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, κατάφερε να λαχταρήσει την Μπασκόνια εκτός έδρας και δικαιούται να φωνάζει για φάουλ που δεν δόθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Η νίκη έμεινε στους Βάσκους με το τελικό 87-85. Με θετικά αποτελέσματα προχώρησαν η Σαραγόσα επί της Σεβίλλης, η Μπανταλόνα επί της Βαλένθια και η Ουνικάχα Μάλαγα επί της Μπιλμπάο. Ντέρμπι όπως αναμενόταν έγινε στα Κανάρια με την... ελληνική Ιμπεροστάρ Τενερίφε να παίρνει τη νίκη με 76-68 εκτός έδρας. Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν καθοριστικός στο φινάλε με τις εύστοχες βολές του και συνολικά 8 πόντους. (17'45'', 8π, 1/6 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Μπασκόνια-Μούρθια 87-85

Η Μούρθια το πάλεψε όσο άντεξε, απέναντι στην Μπασκόνια που σίγουρα έχει περισσότερες λύσεις. Μετά το το 26-19 της πρώτης περιόδου επέστρεψε στο παρκέ με ένα 8-0 (26-27, 11’) με τους Βάσκους να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα, να το σταθεροποιούν και να φτάνουν στο 47-41 του ημιχρόνου. Η απόσταση μεγάλωσε, έφτασε στο +14 (60-46, 26’30’’), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν στην αρχή της τέταρτης περιόδου για το 68-61 (31’). Και συνέχισαν να παλεύουν παρά το ότι η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο. H προσπάθειά τους απέδωσε καρπούς, φτάνοντας να μειώσουν στους τρεις πόντους με ένα τρίποντο από τον Μπενίτε και ξανά με ένα ακόμη αυτή τη φορά από τον Χάνα (85-82, 39'). Στην επόμενη φάση ο Σενγκέλια κέρδισε το φάουλ (87-82), αλλά ο Χάνα ευστόχησε και πάλι από τα 6μ75 (87-85) σε μια ιδιαίτερα δύσκολη προσπάθεια. Να σημειωθεί πως μέχρι το σημείο αυτό είχε 0/5! Η Μπασκόνια αστόχησε, ο Χάνα πήρε μία ακόμη δύσκολη προσπάθεια, του έγινε το φάουλ, αλλά δεν δόθηκε τίποτα από τους διαιτητές με την νίκη να μένει στους Βάσκους με το τελικό 87-85.

ACB Photo/I. Martín

Ουνικάχα Μάλαγα-Μπιλμπάο 93-78

Δεν απειλήθηκε η Ουνικάχα Μάλαγα από την Μπιλμπάο. Πήρα από νωρίς τα ηνία του αγώνα με ένα... χορταστικό πρώτο δεκάλεπτο (30-23, 10’), έκανε ένα δεύτερο ξέσπασμα στην Τρίτη περίοδο (24-10) και έφτασε στη νίκη, πατώντας ακόμη πιο σταθερά στην οχτάδα που οδηγεί στα play offs, αφήνοντας την Μπιλμπάο σταθερά «κολλημένη» στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Ο Νέντοβιτς είχε 16 πόντους, ο Βαζίνσκι 11 και ο Ντίεθ 10 για την Μάλαγα που κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ και άγγιξε το 50% στα σουτ τριών πόντων (14/29).

ACB Photo/M. Pozo

Σαραγόσα-Σεβίλλη 81-78

Η Σεβίλλη προσπαθεί να σώσει την... παρτίδα, έχει πάρει κάποιες πολύ χρήσιμες νίκες στην προσπάθειά της να παραμείνει στην κατηγορία και σήμερα έφτασε πολύ κοντά στο να προσθέσει μία ακόμη. Στη Σαραγόσα ξεκίνησε καλύτερα, είχε τον πρώτο λόγο από το πρώτο μισό της αναμέτρησης, αλλά στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την δική τους αντεπίθεση με τον Νιλ να φτάνει στους 24 πόντους και τους νεοφερμένους από τον Ερυθρό Αστέρα, Μπιέλιτσα (18) και Ένις (13) να ακολουθούν. Στους 13 σταμάτησε και ο Μπέλας. Ουρίθ (16), Σιλμπ (15) και Ανοσίκε (12) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Σεβίλλης.

ACB Photo/E. Casas

Μπανταλόνα-Βαλένθια 77-75

Ντέρμπι έγινε στην Καταλονία, εκεί όπου αναμετρήθηκαν Μπανταλόνα και Βαλένθια. Οι φιλοξενούμενοι ήταν που έκαναν καλύτερο πρώτο δεκάλεπτο (17-21), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ... double score στη δεύτερη περίοδο (24-12), για να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Ο αγώνας έμεινε κλειστός και μόλις δύο λεπτά πριν το τέλος η Μπανταλόνα έφτασε στο +6 (70-64) με ένα τρίποντο του Βεντούρα. Ο Γκριν απάντησε (70-73, 39’15’’) και με 3/3 βολές έγραεψε το 75-73 με 5’’ για το τέλος, ο Λαπροβίτολα ήταν ψύχραιμος όταν ήρθε η ώρα να πάει ο ίδιος ση γραμμή (77-73), για να γράψει το τελικό 77-75 ο Ντούμπλιεβιτς, φτάνοντας ο ίδιος στο νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Έρικ Γκριν με 19 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ για την Βαλένθια που είχε μόλια 7/28 τρίποντα, κάτι που της στοίχισε ιδιαίτερα. Ο Κόνγκερ με 19 πόντους, ο Βεντούρα με 12 και ο Γκιέλο με 10 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών με τον Νίκολα Λαπροβίτολα να μετράει 7 πόντους, αλλά και 8 ασίστ.

ACB Photo/D. Grau

Γκραν Κανάρια-Ιμπεροστάρ Τενερίφε 68-76

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε είχε καλύτερη εικόνα στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με την Γκραν Κανάρια εκτός έδρας. Μάλιστα έφτασε και να προηγηθεί με 11 πόντους 49-60 στο 33', δείχνοντας πως μπορούν να "τελειώσουν" το παιχνίδι χωρίς άγχος. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν με ένα 13-0 (62-60, 35'36'') . Ο Πονίτκα με έξι συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρη (62-66, 36'50''). Ο Μπεϊράν έγραψε το 64-69 (38'), αλλά Μπάλβιν και Όλιβερ μείωσαν στον έναν (68-69, 39'20''). Τη λύση έδωσε και πάλι ο Χαβιέ Μπεϊράν, από τις... παλιοσειρές της Τενερίφης με ένα εύστοχο σουτ και ένα ριμπάουντ (68-71, 39'33''). Ο Όλιβερ αστόχησε στο σουτ τριών πόντων, ο φάουλ έγινε στον Κώστα Βασιλειάδη σε προσπάθεια από τα 6μ75. Ο Έλληνας φόργουορντ μέτρησε 5/5 βολές στα τελευταία δευυτερόλεπτο για να γράψει το 68-76 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης. Ο Τιμ Αμπρομάιιτι με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ και πιο σταθερός παίκτης των νικητών, ακολούθησαν Πόνιτκα (11π) και Ακονιόν (10), ενώ καθοριστική ήταν η παρουσία του Μπεϊράν με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Μοναδικός διψήφιος για την Γκραν Κανάρια ήταν ο Αγκιλάρ με 14 πόντους.