24.7 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νίκες για Ιρόνι και Γκαλίλ Γκιλμπόα (vids)

Μπορεί να μην είχαν το στοιχείο του σασπένς του αγώνα που προηγήθηκε μεταξύ της Χάποελ Τελ Αβίβ και της Μακάμπι Χάιφα, όμως και τα παιχνίδια που ακολούθησαν στην ισραηλινή λίγκα έκρυβαν μεγάλο ενδιαφέρον.

Η Ιρόνι Νες Ζιόνα επικράτησε της Χάποελ Εϊλάτ με 88-80 έχοντας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα -στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 54-38. Για τους νικητές ο Κάμερον Όλιβερ ήταν ασταμάτητος με 31 πόντους, 6/7 βολές, 8/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, οχτώ ριμπάουντ, δύο κλεψίματα, δύο τάπες και 35 βαθμούς στο ranking! Από την άλλη πλευρά, είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων αλλά εκτέλεσε με 21% από το τρίποντο (4/19). Ο Ράφι Μένκο είχε 17 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και ισάριθμα κλεψίματα.

Η δεύτερη περίοδος ήταν καθοριστική για την έκβαση του αγώνα της Γκαλίλ Γκιλμπόα με τη Μακάμπι Άσντοντ. Η Γκιλμπόα νίκησε με 92-81, έχοντας «τρέξει» στο δεύτερο δεκάλεπτο επιμέρους σκορ 28-8. Τα κατάφερε παρότι είχε 5/25 τρίποντα. Κορυφαίος της ήταν ο Τζόε Τόμασον με 25 πόντους. Για τους γηπεδούχους ο Πολ Στολ πλησίασε το «triple double» με 18 πόντους, 10 ασίστ και επτά ριμπάουντ.

Photo Credits: Winner League