21.1 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Μπούντουσνοστ, Τρέντο και Μάλαγα ξεκίνησαν καλά στο Eurocup (vids)

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην πρώτη αγωνιστική του Eurocup η Μπούντουσνοστ, η οποία υποδέχτηκε στην Ποντγκόριτσα της Μπρέσια και πήρε τη νίκη με 93-81.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ για 30 λεπτά, όμως η οικοδέσποινα πάτησε το γκάζι στο φινάλε, τρέχοντας ένα επιμέρους 28-16 στην τελευταία περίοδο και παίρνοντας το πρώτη της ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Νίκολα Ιβάνοβιτς ανέλαβε τα ηνία στο σκοράρισμα, σταματώντας στους 24 (με 12/13 ελεύθερες βολές).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-43, 65-65, 93-81

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ιταλική Τρέντο, κόντρα στην τουρκική Μπουρσασπόρ, επικρατώντας με 93-86 και ανοίγοντας την αυλαία του ομίλου Δ' στον οποίο βρίσκεται και ο Προμηθέας Πάτρας

Ο Τζακόρι Ουίλιαμς ήταν ο πρωταγωνιστής για τους νικητές, πετυχαίνοντας double-double με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, 19 πόντους με 8 ριμπάουντ σημείωσε ο Ντομινίκ Ντάνιελ Χάμιλτον

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-40, 65-67, 86-93

Το τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, ήταν αυτό ανάμεσα στην Ουνικάχα Μάλαγα και τη Λεβελουά. Οι Ισπανοί επικράτησαν με 96-88, δείχνοντας τις δυνάμεις τους  από νωρίς μέσα στην αναμέτρηση.

Τιμ Αμπρομάιτις και Φράνσις Αλόνσο είχαν από 14 πόντους έκαστος για την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο, ενώ από το σύνολο του Γιούρι Ζντοβτς ξεχώρισε ο Τόμερ Γκίνατ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 54-40, 76-64, 96-88