16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Μπορεί και χωρίς τον Κουβανό

Η απουσία του Σαντ Ρος αποσυντόνισε την ΑΕΚ, όμως δεν την εμπόδισε να πάρει τη νίκη στη Ρόδο με 79-70 επί του Κολοσσού και να ανεβάσει σε δέκα τις συνεχόμενες νίκες που έχει πετύχει στην Basket League, διατηρώντας τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία. Τα τρίποντα ήταν και πάλι αυτά που έδωσαν στο τέλος τη λύση για την Ένωση. O Κολοσσός πάλεψε, αλλά παραμένει σε δύσκολη θέση στη βαθμολογία.

Με τον Σαντ Ρος να είναι πλέον κάτοικος Μόσχας και τον Τσάλμερς να παραμένει εκτός ρόστερ της Basket League, ο Γκίκας ανέλαβε το κουμάντο της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο και τα πήγε αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο, όπως φανερώνουν οι 5 ασίστ που μοίρασε σε αυτό το διάστημα. Η Ένωση, δίνοντας και πάλι έμφαση στην άμυνα, προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ, όμως τρεις φορές "έχτισε" διαφορές 9 πόντων και ισάριθμες φορές ο Κολοσσός επέστρεψε.

Στο 4' η ΑΕΚ προηγήθηκε 12-3 και στο 8' με 18-9 με τον Λάνγκφορντ να ξεκινά ζεστός στο σκοράρισμα, ωστόσο ο Κολοσσός μάζεψε και τις δύο φορές αυτές τις διαφορές με τον Τζάκσον να δίνει λύσεις. Στο 14' η ΑΕΚ και πάλι ξέφυγε με 30-21 με τους Τολιόπουλο και Γιαννόπουλο να έρχονται από τον πάγκο και να βοηθούν, όμως οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν δύο λεπτά για να μειώσουν και πάλι στον πόντο (30-29), με τον Μωραΐτη να παίζει πολύ καλά απέναντι στην ομάδα του (παίζει δανεικός στον Κολοσσό από την ΑΕΚ). Ως το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ώσπου ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ και μια εξαιρετική άμυνα του Σλότερ, που έφερε δύο εύστοχες βολές από τον Λάνγκφορντ, με τις οποίες η Ένωση προηγήθηκε με 39-33 στο τέλος του 20λέπτου.

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός προσπάθησε να ακουμπήσει περισσότερο την μπάλα στο καλάθι, όπου ο Αγκμπελέζε ήταν δραστήριος και μαζί με τον Ντάνιελς προβλημάτισαν κάπως την άμυνα της ΑΕΚ, η οποία πάντως διατηρούσε τον έλεγχο, αν και ήταν άστοχη στην επίθεση. Όμως στα μισά της περιόδου με τον Λάνκγφορντ σταθερό σημείο αναφοράς στην επίθεση και με τον Ρογκαβόπουλο να μπαίνει στο παιχνίδι και να βοηθά πολύ, βρήκε λύσεις έξω από τα 6,75μ. Με αφετηρία δύο τρίποντα από τους Γκίκα και Ρογκαβόπουλο κατάφερε για πρώτη φορά να δώσει διψήφια τιμή στην υπέρ της διαφορά (52-42).

Ο Κολοσσός δεν τα παράτησε και συνεχίζοντας να ακουμπά την μπάλα μέσα στο καλάθι, μείωσε και πάλι στο 29' (56-52), καθώς και ο Γκρίφιν έκανε καλή δουλειά ως πλέι μέικερ. Έτσι η περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ προηγούμενη με 58-52.

Η Ένωση προηγήθηκε με 63-55 στις αρχές της τελευταίας περιόδου με τον Χρυσικόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Σλότερ να καρφώνει θεαματικά, αλλά ο Κολοσσός είχε κι άλλα αποθέματα. Πίεσε πολύ στην άμυνα, καταφέρνοντας να σταματήσει τον Λάνγκφορντ, ενώ στην επίθεση ο Τζάκσον συνέθεσε ένα πολύ αποτελεσματικό δίδυμο με τον Γκρίφιν και οι δυο μαζί έδιναν το σύνθημα, με τον Τουτζιαράκη να βοηθά πολύ κάτω από τα καλάθια. Στο 33' η ομάδα της Ρόδου μείωσε στον πόντο (63-62) και στο 35΄30'' πέρασε μπροστά με 67-65, καθώς η αμυνά της είχε εγκλωβίσει την ΑΕΚ και ο Κρόμα είχε ανεβάσει την απόδοσή του βοηθώντας πολύ στην επίθεση.

Τελικά η Ένωση βρήκε τις λύσεις και πάλι έξω από τα 6,75μ. Αφού ο Σλότερ με 4 συνεχόμενους πόντους της έδωσε ξανά το προβάδισμα (69-67), ο Λάνγκφορντ και ο Γιαννόπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +7 (75-68) 2,5 λεπτά πριν από το τέλος και ουσιαστικά "κλείδωσαν" τη νίκη. Ο Κολοσσός δεν είχε άλλα αποθέματα, η αντίδρασή του αυτή τη φορά ήταν κακή, με βιαστικές επιλογές, και η ΑΕΚ πήρε εν τέλει τη νίκη.

H ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ: Ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε τα πάνω του και τα κάτω του στο παιχνίδι, όμως στο τέλος που κρίνονταν όλα, πήρε και πάλι την μπάλα στα χέρια του κι έκανε τη δουλειά. Όπως μόνον παίκτες του επιπέδου του μπορούν να κάνουν. Στο τέλος η στατιστική έγραψε πως σημείωσε 20 πόντους.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ είχε 12/25 τρίποντα, απόδειξη ότι αν μπουν τα σουτ της, δεν χάνει. Ειδικά όταν ο αντίπαλος, ο Κολοσσός εν προκειμένω, έχει 3/15.