21.3 C

«Μπλόκο» στο Κίεβο για Ισπανία, οδηγοί… οι Γιάνιδες! (vids)

Η πρώτη ήττα της Ισπανίας στα προκριματικά του Μουντομπάσκετ είναι γεγονός, με την Ουκρανία να σταματά την «Φούρια Ρόχα» και να μένει «γερά» στο παιχνίδι της πρόκρισης, με τη Λιθουανία όμως να κρατά στις λεπτομέρειες το αήττητο, ενώ οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Γιάνις Τίμα ήταν εξαιρετικοί για τη Λετονία.

Η 7η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντομπάσκετ 2019:

9ος όμιλος:

Ουκρανία-Ισπανία 76-65
Λετονία-Σλοβενία 85-74
Τουρκία-Μαυροβούνιο 79-69

«Στοπ» στο Κίεβο υπήρξε για την Ισπανία, με την Ουκρανία να την αναγκάζει στην πρώτη της ήττα στα προκριματικά για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας με 76-65. Με τον Σβιάτοσλαβ Μιχαΐλιουκ να κάνει τη διαφορά (22π., 7/13 σουτ), οι γηπεδούχοι πήραν εξαρχής το προβάδισμα (19-12) και, αν εξαιρέσει κανείς την προσπάθεια των Ιβήρων για να φέρουν το ματς στα ίσια μέχρι το ημίχρονο (36-34), κυριάρχησαν απόλυτα, παίρνοντας μια νίκη που τους κρατάει δυναμικά στο «κόλπο» της πρόκρισης.

Νικήτρια υπήρξε και η Λετονία των Γιάνις Στρέλνιεκς και Γιάνις Τίμα, «βυθίζοντας» κι άλλο τη Σλοβενία με 85-74. Το ματς ήταν ισορροπημένο για 30 λεπτά (60-60), αλλά ένα επιμέρους σκορ 25-14 των Λετονών στην τελευταία περίοδο, με τους δύο «ερυθρολεύκους» να έχουν από 18 πόντους, τον Στρέλνιεκς να προσθέτει 10 ασίστ και τον Τίμα 12 ριμπάουντ και... μπόλικο θέαμα στις δύο πλευρές του παρκέ, έκρινε την αναμέτρηση.

Με την τετράδα των Τσεντί Οσμάν (18 π., 6 ρ.), Ερσάν Ιλιασόβα (17 π., 8 ρ.), Σεμίχ Ερντέν (16 π.) και Φουρκάν Κορκμάζ (13 π., 5 ρ.), η Τουρκία δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 79-69 επί του Μαυροβουνίου. Η πέμπτη νίκη για τους γείτονές μας, επομένως, είναι γεγονός και το ταξίδι για την Άπω Ανατολή ακόμη πιο κοντά, την ώρα που για τους ηττημένους ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Κροατία-Λιθουανία 83-84

Ο Κρούνοσλαβ Σίμον αστόχησε στο τρίποντο και η Λιθουανία κράτησε το σερί της, διευρύνοντάς το σε 7-0. Η «Λιέτουβα» κόντεψε να υποστεί το «έμφραγμα», όταν είδε την αντίπαλό της να σημειώνει 28 πόντους στην τελευταία περίοδο και να πλησιάζει στην ανατροπή, αλλά τελικά το σουτ του έμπειρου γκαρντ δε βρήκε στόχο, σε ένα ματς όπου νωρίτερα είχε 16 πόντους με 3/4 τρίποντα, προ του τελευταίου. Ο Ελμάντας Μπέντζιους ήταν πρώτος σκόρερ των Λιθουανών με 16 πόντους.

«Περίπατο» με «κατοστάρα» (101-82) έκανε απέναντι στην Πολωνία η Ιταλία. Με τον Αμεντέο Ντέλα Βάλε σε απίστευτη κατάσταση (28 π., 8/11 τρ.) η «Σκουάντρα Ατζούρα» έφτασε άνετα σε μια νίκη που σχεδόν «κλειδώνει» το ταξίδι της στην Κίνα, με τους επίσης 28 πόντους του Έι Τζέι Σλότερ να είναι ίσως αυτό που ξεχωρίζει στους ηττημένους.

Τον πρώτο λόγο πήρε η Ουγγαρία για αυτή τη στιγμή, περνώντας με 74-59 από την Ολλανδία. Οι Μαγυάροι κυριάρχησαν σε ολόκληρο το ματς, με τον Νταβίντ Βοϊβόντα να φτάνει στους 23 πόντους με 9/19 σουτ, ενώ στην αντίπερα όχθη οι 19 πόντοι του Γιανίκ Φράνκε δε θα αρκούσαν στους γηπεδούχους.