19.9 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Μπιλμπάο – Μπούργος 98-89 : “Άλμα” επιβίωσης για τους Βάσκους! (vids)

Μία νίκη που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει για την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία, πήρε η Μπιλμπάο. Η ομάδα του Γιάννη Αθηναίου επικράτησε την θριαμβεύτριας του Basketball Champions League, Σαν Πάμπλο Μπούργος με 98-89 και πήρε τη δεύτερη σερί νίκη της, που την φτάνει σε απόσταση αναπνοής από την "ασφάλεια". Με "πασίγιο" υποδέχθηκαν τη Μπούργος οι γηπεδούχοι.

H ομάδα της Μπιλμπάο βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έναρξη του αγώνα, όμως ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο και ένα ακόμα καλύτερο τρίτο δεκάλεπτο δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας για τους γηπεδούχους, με το +21 του τρίτου δεκαλέπτου να δείχνει ικανό να τους οδηγήσει σε μία νίκη-περίπατο. Αυτό που κατάφερε να κάνει η δις πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπούργος, ήταν μόνο να φέρει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, τελειώνοντας το παιχνίδι με διαφορά 9 πόντων. (98-89)

Για την Μπιλμπάο ξεχώρισαν ο Τζέιλεν Μπράουν, με 25 πόντους και o Λούντβιγκ Χάκασον, με 23 πόντους. Ο Γιάννης Αθηναίου έγραψε 15 λεπτά συμμετοχής στο παιχνίδι, προσθέτοντας 7 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ στην συνολική συγκομιδή της ομάδας του. Από την άλλη, η Μπούργος είχε ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βίτορ Μπενίτε, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους.

Η Μπιλμπάο έτσι βρίσκεται στις 9 νίκες, όσες δηλαδή έχει και η 17η Εστουδιάντες. Με ένα παιχνίδι λιγότερο όμως, η Μπιλμπάο παίρνει την τύχη στα χέρια της, αν και οι δύο αντίπαλοι, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπανταλόνα, μόνο εύκολοι δεν είναι. Από την άλλη, η Εστουδιάντες έχει ένα παιχνίδι ακόμα, το οποίο είναι με την Σαν Πάμπλο Μπούργος.