17.3 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Μπασκόνια-Βιλερμπάν 91-66: Την «ισοπέδωσε»! (vids)

Η Μπασκόνια ήταν επιβλητική απέναντι στη Βιλερμπάν, τη «διέλυσε» με 91-66 και συνεχίζει νικηφόρα στην Ευρωλίγκα, ανεβαίνοντας στο 5-9 στη διοργάνωση και αφήνοντας στο 7-7 τη γαλλική ομάδα.

Η Μπασκόνια ακουμπούσε την μπάλα στον Ίνοκ και ο Τζόουνς απαντούσε στην απέναντι πλευρά, δείχνοντας τη στόχευση των δύο ομάδων, με τους Γάλλους να βρίσκουν στήριγμα και στη ρακέτα μέσω του Γκιστ, για να φέρει ξανά το ματς σε ισορροπία ο Κοστέλο (19-19). Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, με τον Κοστέλο να κάνει εξαιρετική δουλειά για την Μπασκόνια, έχοντας και τη βοήθεια του Μπόλντουιν για να μείνουν μπροστά με «βραχεία κεφαλή» οι Βάσκοι (45-44).

Ο Φοντέκιο το πήρε πάνω του στην τρίτη περίοδο, με τον Ιταλό να βοηθά την Μπασκόνια να ξεφύγει, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα λίγο μετά τα μέσα του δεκαλέπτου (63-52 στο 26'), με τους γηπεδούχους να εγκαθιδρύουν ένα σταθερά ισχυρό προβάδισμα (69-55). Το τελευταίο δεκάλεπτο, μάλιστα, πήρε τυπική μορφή, αφού οι παίκτες του Ιβάνοβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και «κλείδωσαν» το αποτέλεσμα... με κρότο.

Δεκάλεπτα: 19-19, 45-44, 69-55, 91-66

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΕ: Αρκετοί παίκτες της Μπασκόνια διακρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά εκείνοι που «καθάρισαν» το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν ο Σιμόνε Φοντέκιο και ο Ρόκας Γκεντράιτις, με αμφότερους να σημειώνουν 15 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα ποσοστά στα σουτ λένε πολλά από μόνα τους, με την Μπασκόνια να έχει ευστοχήσει ακριβώς στα μισά της τρίποντα (11/22) έναντι του 35% της Βιλερμπάν (7/20), ενώ στα δίποντα είχε 57.1% (24/42) έναντι 37.2% των Γάλλων (16/43).