26.3 C

ΜπαΣΚΟΝΗα και θρύψαλα η ΤΣΣΚΑ

Σε παιχνίδι για γερά νεύρα εξελίχθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Μπασκόνια και ΤΣΣΚΑ, που έλαβε χώρα στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα. Στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι, που δυσκολεύτηκαν αρκετά σε πολλά σημεία του παιχνιδιού αλλά χάρις σε ένα σερί 12-0 στο τέλος, επικράτησαν με 80-70.

Άκαρπες ήταν οι πρώτες προσπάθεις, με τους γηπεδούχους να "σπάνε το ρόδι" μετά από σχεδόν 2' λεπτά παιχνιδιού. Έτρεξαν  έκτοτε ένα σερί 9-0. Η ΤΣΣΚΑ έκανε "σεφτέ" μετά από 5.19'' λεπτα, με τρίποντο του Τζέιμς. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 11 πόντους (14-3), αλλά η ομάδα του Ιτούδη ξεκίνησε την αντεπίθεση, μείωσε σε 16-15 και είδε την πρώτη περίοδο να λήγει στο 24-19.

Η ρωσική "αρκούδα", βρήκε επιθετικό πλουραλισμό έξω από τη γραμμή των 6.75, προσπέρασε με 33-34 και 36-37, όμως τα λάθη (9) και τα συνεχόμενα φάουλ που έκανε, επέτρεψαν στους Βάσκους να πάνε στα αποδυτήρια με 45-42 υπερ τους.

Ισορροπία στην τρίτη περίδο (45-45, 54-54 και 57-57) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα. Ενδεικτικό ότι το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν ισόπαλο στο 17-17.

Παρόμοιο το σκηνικό και στην τελευταία περίοδο, όμως η ΤΣΣΚΑ συμπλήρωσε τα φάουλ νωρίς. Η ομάδα του Περάσοβιτς βρήκε σκορ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και έκανε το 67-70, 71-70 με 4 διαδοχικές βολές του Γκαρίνο. Ακολούθησαν ένα έμμεσο τρίποντο του Χένρι, μια τάπα του Ντιόπ, ένα καλάθι του Σενγκέλια, ένα επιθετικό φάουλ του Βόιγκταμαν,2 εύστοχες βολές του Σενγκέλια, άλλες 2 του Ντιόπ και κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό 80-70.

Ο ΗΓΕΤΗΣ: Ο Τορνίκε Σενγκέλια επιβεβαίωσε για πολλοστή φορά ότι είναι ο απόλυτος ηγέτης των Βάσκων, πετυχαίνοντας 22 πόντους, με 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα σε κάτι παραπάνω από 32' λεπτά που χρειάστηκε να μείνει στο παρκέ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΤΣΣΚΑ επιβεβαίωσε πανηγυρικά τα μέχρι τώρα στατιστικά της, που τη θέλουν να κερδίζει όταν βάζει 80+ πόντους και ηττήθηκε αφού έμεινε μόλις στους 70. Επίσης, είχε το καλύτερο παθητικό με 72.3 πόντους και σήμερα δέχτηκε 80.