19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα-Ούνικς 111-109: Καταλανική καρδιά πρωταθλητή! (vids)

Τι επικό παιχνίδι στη Βαρκελώνη! Η Ούνικς κυριάρχησε στο παρκέ για τρία δεκάλεπτα κι έφτασε να προηγείται με διαφορά 20 πόντων, αλλά η φετινή Μπαρτσελόνα είναι φτιαγμένη για να κερδίζει τους πάντες με κάθε δυσκολία, επιστρέφοντας στο φινάλε, στέλνοντας ένα «σπαραξικάρδιο» παιχνίδι στην παράταση και κερδίζοντας στο «νήμα» με 111-109, διατηρώντας την πρωτιά της στην Ευρωλίγκα και τελειώνοντας τον πρώτο γύρο με το τρομερό 15-2 σε 17 αγώνες.

Με δύο τρίποντα του Χεζόνια η Ούνικς θέλησε να μπει δυνατά και άντεξε σε κάθε αντίδραση της Μπαρτσελόνα, που προσπάθησε να βρει λύσεις στο πρόσωπο του Μίροτιτς, με τον Κροάτη και τον Τζον Μπράουν κύριους εκφραστές σε ένα... ροκ πρώτο δεκάλεπτο από άποψη ρυθμού (27-28). Με τους δύο να είναι ασταμάτητοι, η ρωσική ομάδα έφτασε και σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (35-45 στο 17'), έχοντας πλήρη έλεγχο και, αυτή την φορά, χάρη σε μια φοβερή άμυνα, που υποχρεώσε τους Καταλανούς στο να πετύχουν μονάχα δύο πόντους στα τελευταία επτά λεπτά του ημιχρόνου (37-46).

Ο Λορέντζο Μπράουν... πήρε με τη σειρά το «όπλο» του στην τρίτη περίοδο και η Ούνικς «εκτόξευσε» τη διαφορά έως και το +20 (51-71 στο 29'), με την ομάδα του να έχει επιβληθεί απόλυτα στο γήπεδο, έχοντας δέσει «χειροπόδαρα» την Μπαρτσελόνα (57-74). Ο Μίροτιτς, από την άλλη, έμοιαζε να παλεύει σχεδόν μόνος του και βρήκε προς το τέλος συμπαραστάτες στα πρόσωπα του Έξουμ και του Κούριτς, για να μειώσουν οι «Μπλαουγκράνα», προκαλώντας σύγχυση και αναγκάζοντας με το σκορ στο 84-88, στο δίλεπτο για τη λήξη, τον Περάσοβιτς σε τάιμ άουτ. Ο αγώνας, όμως, είχε ήδη γίνει... ροντέο και ο Λαπροβίτολα μείωσε στα 55" σε 88-90 από τη γραμμή των βολών και το «Παλαού Μπλαουγκράνα» ξεσηκώθηκε με το τρίποντο του Κούριτς στα 42.6" μετά τις βολές του Τζον Μπράουν (91-92). Ο Λορέντζο Μπράουν ήταν ψύχραιμος από τα 4.5 μέτρα επίσης, αλλά ο Γιεκίρι μετά έκανε ένα αφελές φάουλ σε τρίποντο του Μίροτιτς, για να ισοφαρίσει ο τελευταίος με τον ίδιο τρόπο στα 15.5" (94-94). Ο Λορέντζο Μπράουν πήρε την ευθύνη για το σουτ της νίκης της Ούνικς, αλλά αστόχησε και το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση οι παίκτες του Περάσοβιτς μόνο που δεν πανικοβλήθηκαν, «πατώντας» στα πόδια τους και στηριζόμενοι στις λύσεις των εξαιρετικών Χεζόνια και Λορέντζο Μπράουν, αλλά την ίδια στιγμή ο Κούριτς απαντούσε για την «Μπάρτσα», που έπαιρνε αρκετό οξυγόνο και από τις βολές της, βλέποντας επίσης τον Κροάτη να βγαίνει με 5ο φάουλ μαζί με τον Μίροτιτς. Οι δύο πλευρές εναλλάσσονταν στο σκορ και ο Κάναν έδωσε πρώτος προβάδισμα στην ομάδα του με λέι απ για το 105-106 στα 27.9" για τη λήξη. Στην ίδια φάση, όμως, σφυρίχτηκε και φάουλ υπέρ του Σανλί, ο οποίος αστόχησε στη δεύτερη βολή, αλλά από το ριμπάουντ βρέθηκε κερδισμένη η ομάδα του, με τον Γιοκουμπάιτις σε λέι απ στα 16" για το 108-106. Ο τελευταίος έκανε φάουλ με τη σειρά του πάνω στο τρίποντο του Κάναν στα 14", αλλά εκείνος έχασε τις δύο βολές και μαζί η Ούνικς την ευκαιρία να προηγηθεί. Από εκεί άρχισε το... παιχνίδι των φάουλ, με τους Γιοκουμπάιτις και Λορέντζο Μπράουν να ευστοχούν από τα 4.5 μέτρα για το 110-109 στα 6". Μετά το τάιμ άουτ του Γιασικεβίτσιους, ο Κούριτς ευστόχησε στη δεύτερη βολή, αλλά το τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν δεν ήταν εύστοχο και οι Καταλανοί πήραν την νίκη (111-109).

Δεκάλεπτα: 27-28, 37-46, 57-74, 94-94, 111-109 (παρ.)

ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Πολλοί θα πουν για τον Μίροτιτς που πάλευε σε όλο το ματς, ή τον Γιοκουμπάιτις και το ρόλο του στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, και θα έχουν δίκιο. Εκείνος, όμως, που τραβά το κουπί μαζί τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και το έξτρα πεντάλεπτο, είναι ο Κάιλ Κούριτς, ο οποίος έφτασε τους 24 πόντους, με 1/1 δίποντο, 4/9 τρίποντα, 10/11 βολές και πέντε ριμπάουντ σε 28 λεπτά, δίνοντας την «ώθηση» που χρειαζόταν για τη μεγάλη ανατροπή.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Κάθε σουτ, όταν το ματς πάει στις λεπτομέρειες, μπορεί να παίξει το ρόλο του. Κάπως έτσι και παρά το ότι η Μπαρτσελόνα μετρά 12 κατοχές λιγότερες (12-14 επιθετικά ριμπάουντ και 22-12 λάθη), η ευστοχία της την έσωσε με 18/31 δίποντα, 11/24 τρίποντα και, κυρίως, το φοβερό 42/44 στις βολές, ενώ η Ούνικς είχε αντίστοιχα 23/47 δίποντα, 13/29 τρίποντα και 24/31 βολές. Η εξαιρετική επίδοση στα σουτ για τους Καταλανούς, δηλαδή, ισορρόπησε ένα σχεδόν αλάνθαστο τακτικά παιχνίδι των Ρώσων, που μπορεί να υστέρησαν ελαφρώς και στον τομέα της εκτέλεσης, αλλά αυτό έφτανε.