15.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα: Οδυνηρή ήττα στην παράταση (pics)

Η Μπαρτσελόνα με πολλές απουσίες εξαιτίας του κορονοϊού ηττήθηκε από την Μανρέσα στην παράταση με 96-95 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 14η αγωνιστικής της Liga Endesa.

Η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Οριόλα, Καλάθη και Αμπρίνες, ενώ ακόμη ταλαιπωρούνται από τον κορονοϊό οι Μπράντον Ντέιβις, Ντάντε Έξουμ, Σέρχι Μαρτίνεθ και Γκαέλ Μπονίγια.

Οι "μπλαουγκράνα" έδειξαν από την αρχή εκτός ρυθμού και επηρεασμένοι από την περιπέτεια με τον κορονοϊό που ταλαιπώρησε αρκετούς παίκτες και τον προπονητή τους. Η Μανρέσα πήρε πρώτη το προβάδισμα (17-25, 10'). Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με ένα επιμέρους 27-12 στη δεύτερη περίοδο, αλλά με την ολοκλήρωση της τρίτης βρέθηκε στο -1 (59-60) και στα μισά της τρίτης στο -10 (67-77). Ο Μίροτιτς ήταν αυτός που έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους (82-79, 38'15''), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν για μία ακόμη φορά (82-84, 39'). Ο Γιοκουμπάιτις έγραψε το 86-84 με 6'' στο ρολόι, αλλά ο Φρανσίσκο ισοφάρισε με τη λήξη και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους άγγιξε τη νίκη και στην παράταση, είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα, έφτασε στο 95-93 με 31'' για τη λήξη, αλλά το τρίποντο του Τόμασον έγραψε το 95-96 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης, αφού το σουτ του Χέις δεν βρήκε τον στόχο. Παραμένει στη 2η θέση της κατάταξης με ρεκόρ 11-3. Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι στην κορυφή με ρεκόρ 14-1, ενώ η Μανρέσα είναι στην 5η θέση με 9-5.

Μίροτις (20), Χέις (17) και Γιοκουμπάιτις (15) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους. Ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 25, ο Μονέκε με 18 και 13 ριμπάουντ, ο Μπάκο με 14 και 6 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.