19 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα-Ζενίτ 81-78: Ντέιβις και Χάνγκα σφράγισαν τη νίκη (vids, pics)

Ο Μπράντον Ντέιβις σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ο Άνταμ Χάνγκα όταν η μπάλα ήταν πιο "βαριά" βγήκαν μπροστά και έδωσαν στην Μπαρτσελόνα τη νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Το τελικό 81-78 στον δεύτερο αγώνα των play offs της Ευρωλίγκας διαμόρφωσε το 1-1, σε μία κακή βραδιά για τους αστέρες των Καταλανών, Καλάθη και Μίροτιτς με τον Πάου Γκασόλ να μένει εκτός παιχνιδιού. Ο τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί στις 28 Απριλίου στην Αγία Πετρούπολη.

Οι Ρώσοι έδειξαν για μία ακόμη φορά ικανοί να απειλήσουν στα ίσια τους Καταλανούς. Ήταν αυτοί που είχαν τον πρώτο λόγο, ακόμη και χωρίς να φτάσουν σε κάποιο «ασφαλές» προβάδισμα. Είχαν τον έλεγχο του αγώνα, πήγαν στον δικό τους ρυθμό και κατάφεραν να φτάσουν στο 13-19 (11’30΄΄) με το πρώτο εύστοχο τρίποντό τους στον αγώνα διά χειρός Μπίλι Μπάρον.

Ήταν το σημείο στο οποίο ο Μπράντον Ντέιβις με τη βοήθεια του Σμιτς και της σαφώς καλύτερης άμυνας των γηπεδούχων, έκανε ένα βήμα μπροστά. Ήταν αυτός που έδωσε ενέργεια και ώθηση στην Μπαρτσελόνα για να κάνει ένα 14-2 για να φτάσει στο 27-21 (16’). Τα φάουλ είχαν αρχίσει να «βαραίνουν» την Ζενίτ, η οποία αγωνιζόταν ήδη χωρίς τους Πονίτκα και Γκουντάιτις. Μπάρον, Πάνγκος και Μπλακ είχαν ήδη από δύο με τη διαφορά να φτάνει στο +9 (38-29, 18’27’’) για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με το δεύτερο τρίποντο του Σμιτς.

Το τρίτο φάουλ του Μπλακ στον αγώνα οδήγησε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (41-31, 21΄20’’). Μέσα στα πρώτα οχτώ λεπτά η Ζενίτ είχε... τριπλάσια τρίποντα από ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όταν είχε μόλις ένα! Τόμας, Ρίβερς και Χόλινς βοήθησαν να διαμορφωθεί το 46-44 (28’40’’). Ο Μπάρον ήταν αυτός που έφερε το παιχνίδι στα ίσια (46-46, 29’17’’) και ο Χόλινς έδωσε το προβάδισμα (53-54, 32'45'').

Ο Ντέιβις πήρε το τέταρτο φάουλ του Μπλακ και έγραψε το 57-54 (34') με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει στο 65-59 (37'34''). Ο Πάνγκος κέρδισε φάουλ με 40'' στο ρολόι για το 66-66 οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί η Ζενίτ πήρε πρώτη το προβάδισμα (68-71) με τους Χόλινς και Μπλακ, ο οποίος λίγο αργότερα βγήκε με πέντε φάουλ. Ο Χάνγκα ισοφάρισε (74-74), ο Ντέιβις έγραψε το 77-76 και έκλεψε την μπάλα στα 15'' και από τη γραμμή έγραψε το 79-76 με 2/2 βολές. Ο Πάνγκος με τη σειρά του πήγε στη γραμμή στα 12'' για το 79-78. Η Ζενίτ έκανε το φάουλ στα 9'' στον Χίγγινς για το 81-78 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΤΗΣ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Η αποψινή ήταν μια βραδιά στην οποία τα αστέρια δεν έλαμψαν για την Μπαρτσελόνα. Στην κανονική διάρκεια ο Καλάθης είχε 1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, αλλά και 5 λάθη σε 26'37''. Ο Μίροτιτς σε 26' είχε 1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Ο Γιασικεβίτσιους δεν έδωσε καθόλου χρόνο στον Πάου Γκασόλ.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Μπαρτσελόνα στο ημίχρονο είχε μόλις επτά εύστοχα δίποντα (7/16), είχε 2/8 στο πρώτο δεκάλεπτο, 3/7 τρίποντα, αλλά και 15/19 ελεύθερες βολές. Τα πράγματα ήταν αντίστροφα για την Ζενίτ με 11/19 δίποντα, μόλις 1/10 τρίποντα, 4/5 ελεύθερες βολές και μόλις τρεις ασίστ.

Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΓΩΝΑΣ: Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης είχε επικρατήσει 76-74 στον πρώτο αγώναμε τον Κέβιν Πάνγκος να σφραγίζει τη νίκη, κάνοντας τη μεγάλη έκπληξη.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Οι δύο ομάδες θα μετακομίσουν στη Ρωσία. Ο τρίτος αγώνας θα γίνει στις 28 Απριλίου (20.00) και ο τέταρτος στις 30 Απριλίου (20.00).

Διαιτητές: ΛαΜόνικα, Γιαβόρ, Πάντερ

Δεκάλεπτα: 13-16, 38-29, 48-48, 66-66 (κ.α.), 81-78