24.5 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα – Ζαλγκίρις 96-73: Ούτε… προπόνηση (vid)

Η Μπαρτσελόνα νίκησε πανεύκολα με 96-73 τη Ζαλγκίρις για τη 12η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να κερδίζουν πανεύκολα και να ανεβαίνουν στην κορυφή με ρεκόρ 10-2, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι «έπεσαν» στο 2-10 και είναι τελευταίοι.

Για έξι λεπτά αντιστάθηκαν οι Λιθουανοί και προηγήθηκαν 15-11, ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 24-17. Τα πάντα είχαν κριθεί στο φινάλε του πρώτου μέρους με το φωτεινό πίνακα να γράφει 52-38.

Παρόμοια εικόνα και στην επανάληψη με το «Σάρας» να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και τον νεαρό Βιγιάρ να σκοράρει το πρώτο του καλάθι.

ΤΟ «ΑΣΤΡΟ» ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ: Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε η Μπάρτσα, με πρώτο και καλύτερο τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις ο οποίος σημείωσε 15 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. Για τους ηττημένους ο Τάι Ουέμπστερ πέτυχε 13 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο αριθμός που ξεχώρισε δίχως αμφιβολία ήταν οι 27 ασίστ που μοίρασαν οι Καταλανοί και διέλυσαν κάθε αμυντικό σύστημα των Λιθουανών.