31.2 C
Σάββατο, 8 Ιουνίου, 2024

Μπαμ από Λευκορωσία, έμπλεξε η Τουρκία (vids)

Η Λευκορωσία έκανε την έκπληξη στο Μινσκ και με τη νίκη της 93-92 επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Σλοβενίας, πέτυχε την πρώτη νίκη της και μπήκε κι αυτή στο κόλπο για την πρόκριση στην επόμενη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019. Οι Σλοβένοι, που έμειναν δεύτεροι πίσω από την Ισπανία, προηγήθηκαν με 91-85 3,5 λεπτά πριν από τη λήξη, αλλά στη συνέχεια έκαναν όλα τα λάθη του... κόσμου με... κερασάκι στην τούρτα τη χαμένη βολή του Πρέπελιτς 4'' πριν από το τέλος, εξαιτίας της οποίας το παιχνίδι δεν πήγε στην παράταση.

Στο Κίεβο η Ουκρανία δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κερδίσει τη Σουηδία μe 77-66 και να παραμείνει στην κορυφή του Β' ομίλου, ενώ Ιταλία και Λιθουανία συνέχισαν με... υγιεινούς περιπάτους. Πιο εντυπωσιακός ήταν αυτός της Ιταλίας, που πέρασε σα σίφουνας μέσα από το Κλουζ διαλύοντας τη Ρουμανία με 101-50. Τρεις Ιταλοί έκαναν ατομικό ρεκόρ πόντων με την Εθνική σε αυτό το παιχνίδι, με τον Ντέλα Βάλε να ξεχωρίζει ιδιαίτερα (29π.).

Ακόμα πιο ευρύ σκορ σημείωσε στην Κλαιπέντα η Λιθουανία, που έκανε φύλλο και φτερό το Κόσοβο (106-50), με τον Μπέντζιους να σκοράρει 22 πόντους με 6/6 τρίποντα!

H Ισπανία διατήρησε το αήττητό της νικώντας και το Μαυροβούνιο (79-67), ενώ η Λετονία παίζοντας καλή άμυνα κέρδισε με 79-70 την Τουρκία, η οποία, παρά τους 23 πόντους του Μπόμπι Ντίξον της Φενερμπαχτσέ, υπέστη δεύτερη σερί ήττα και έμπλεξε όσον αφορά την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

H Ουγγαρία επιβλήθηκε εντός έδρας της Πολωνίας με 64-57, χάρη κυρίως σε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο. Περλ και Γκόβεν σημείωσαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Στην... κόντρα των δύο συμπαικτών στην Ιμπεροστάρ Τενερίφε Ρόσκο Άλεν και Μάριους Πονίτκα, νικητής βγήκε πάντως ο δεύτερος, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων με 2ο πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Άλεν είχε 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, αλλά ήταν αυτός που έφυγε νικητής από το γήπεδο. Στην ισοβαθμία πάντως τον πρώτο λόγο έχει η Πολωνία με το +10 του πρώτου αγώνα (70-60).

Η Κροατία κατάφερε να κάνει την πρώτη της νίκη με το 82-78 επί της Ολλανδίας. Ήταν σίγουρα μια ανάσα μετά το 0-3 του πρώτου γύρου. Σάκιτς και Κρούσλιν με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Κροάτες με τον δεύτερο να έχει ακόμη 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Η Ολλανδία "ταλαιπώρησε" τους γηπεδούχους με τον Βαν Ντερ Μαρς να σημειώνει 20 πόντους, τον Κλουφ να προσθέτει 14 και 6 ασίστ και τον Φράνκε 13. Και σε αυτή την περίπτωση ωστόσο σε περίπτωση ισοβαθμίας τον πρώτο λόγο έχουν οι... ηττημένοι, αφού οι Ολλανδοί είχαν πάρει την εντός έδρας νίκη στον πρώτο γύρο με +7 (68-61).