19.1 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μπάγερν Μ.-Άλμπα Β. 85-79: Πανηγύρισαν την κούπα οι Βαυαροί (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου στέφθηκε Κυπελλούχος Γερμανίας. Στο ντέρμπι για τον τίτλο επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου 85-79 και πανηγύρισε την... κούπα. Ο Ζίπσερ με 18 πόντους και οι Μπόλντουιν (13), Ραντόσεβιτς (12), Σίλι (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές. Για τους Βερολινέζους ο Γκρέιντζερ με 17 πόντους και οι Έρικσον με 12 ήταν οι καλύτεροι επιθετικά.

Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετα. Η Άλμπα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε στο 29-17, αιφνιδιάζοντας τους Βαυαρούς. Η Μπάγερν ανασυγκροτήθηκε, αντεπιτέθηκε, έκανε ένα επιμέρους 24-10 στη δεύτερη περίοδο με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 41-39.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο τρίτο δεκάλεπτο, το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές την Μπάγερν να βρίσκεται στο +5 (63-58) στην έναρξη της τέταρτης περιόδου και στο +9 (72-63) πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Δύο βολές από τον Λέον Ραντόσεβιτς έδωσαν στη διαφορά για πρώτη φορά διψήφια τιμή (74-64) για τους Βαυαρούς.

Με δύο λεπτά να απομένουν ο Πέιτον Σίβα έδωσε ελπίδες στους Βερολινέζους γράφοντας το 78-73, ο Γκιφάι τον μιμήθηκε (81-75, 38'27'') και ο Γκρέιντζερ διαμόρφωσε το 82-78 με ένα λεπτό στο ρολόι και ο Έρικσον έγραψε το 82-79 (39'20'') για να κρατήσει το ενδιαφέρον ολοζώντανο. Σίσκο και Μπόλντουιν με 3/4 βολές διαμόρφωσαν το 85-79, Φοντέκιο και Έρικσον αστόχησαν στις προσπάθειές τους και η Μπάγερν πήραν τη νίκη και το τρόπαιο!