24.7 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Μπάγερν-Μιλάνο 83-77: Στάση Μονάχου και πέταξε το αήττητο (pic,vids)

Σε μία από τις θεωρητικά λιγότερο επικίνδυνες εξόδους της –συγκριτικά τουλάχιστον με αρκετές από τις υπόλοιπες- η Μιλάνο έχασε το αήττητο της στη φετινή Ευρωλίγκα. Μετά το αρχικό 5/5 ηττήθηκε στο Μόναχο από την Μπάγερν με 83-77. Οι Γερμανοί που μετρούσαν τέσσερις νίκες σε πέντε ματς πριν το αποψινό, έδειξαν ότι ειδικά στην έδρα τους μπορούν να κάνουν ζημιές και σε ομάδες της πρώτης γραμμής της διοργάνωσης διαταράσσοντας τις ισορροπίες.

Καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα ήταν το δίλεπτο 34'-36' όταν η Μπάγερν έκανε ένα σερί 10-0, από το 66-67 στο 76-67. Ήταν εκείνο που της έδωσε τη νίκη την οποία κλείδωσε με ένα μεγάλο τρίποντο ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ΝτεΣον Τόμας. Στο δεύτερο κομμάτι της δεύτερης διαβολοβδομάδας, η Μιλάνο περιμένει στην έδρα της τον Ερυθρό Αστέρα το βράδυ της Πέμπτης (28/10, 21:30) ενώ η Μπάγερν έχει μπροστά της τον γερμανικό «εμφύλιο» με την Άλμπα στο Βερολίνο (28/10, 21:00).

Η Μπάγερν είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά (11-4 και 18-13) όμως σύντομα η Μιλάνο ισορρόπησε και προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 24-21 με συνεχόμενες καλές ενέργειες του Ντίνου Μήτογλου σε άμυνα και επίθεση. Ο ρυθμός έπεσε στη δεύτερη περίοδος όμως οι ισορροπίες δεν διαταράχθηκαν και οι ομάδες ήταν ισόπαλες στους 39 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

<

Ένα σερί 9-0 των Γερμανών σε δύο αγωνιστικά λεπτά, έκανε το 47-47, 56-47 όμως η Μιλάνο βελτίωσε την αμυντική της συμπεριφορά και δεν έχασε την επαφή της με το σκορ. Στο τέλος της τρίτης περιόδου πέντε πόντοι χώριζαν τις δύο ομάδες (59-54). Η Μιλάνο με ένα μικρό ξέσπασμα βρέθηκε από το εις βάρος της 66-59 του 33’ στο υπέρ της 67-66 σε σχεδόν ένα λεπτό όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν εντυπωσιακή με ένα σερί 10-0 που έβαλε μπροστά στη Μιλάνο ένα βουνό πριν το τελευταίο τετράλεπτο (76-67).

Μήτογλου και Μέλι έδωσαν σκορ όμως η Μιλάνο δέχτηκε ένα καθοριστικό τρίποντο από τον ΝτεΣόν Τόμας στα 40’’ που έκανε το 81-74. Η Μιλάνο δεν είχε πια τον χρόνο για να επιστρέψει και να κλέψει το παιχνίδι.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Έχασε τα πρώτα ματς της φετινής Ευρωλίγκας όμως ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς είναι και πάλι εδώ, ικανός να κάνει τη διαφορά για την Μπάγερν και την έκανε. Μετά τους 17 κόντρα στη Ζαλγκίρις είχε σήμερα 20 πόντους και κάποια σημαντικά καλάθια.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μιλάνο εκτέλεσε υποδειγματικά στα δίποντα (73,5%) όμως τα έσπασε από το τρίποντο (3/19) ενώ η Μπάγερν βρήκε λύσεις από την περίμετρο με 10/26 σουτ τριών πόντων.

Photo Credits: Euroleague