16.1 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Μπάγερν-Ζαλγκίρις 74-65: Η αυτονόητη νίκη ήρθε από το τρίποντο (pic, vids)

Η Μπάγερν άφησε πίσω της τις τρεις συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα και την ήττα της στη γερμανική BBL με μία αυτονόητη νίκη. Επικράτησε της ουραγού της Ευρωλίγκας Ζαλγκίρις, σε ένα από τα τρία ματς της βραδιάς με 74-65. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι ανέβηκε στο 8-10 και συνεχίζει να είναι κοντά στην οχτάδα.

Η Ζαλγκίρις από την πλευρά της γνώρισε την ένατη ήττα της σε ισάριθμα ματς μακριά από το Κάουνας και παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-14.

Μετά τη σχετικά καλύτερη είσοδο της Μπάγερν στον αγώνα (11-5 στο 5’), οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου. Στο τέλος της η Μπάγερν είχε προβάδισμα ενός πόντου (16-15), παίρνοντας όλους τους πόντους της από τρεις παίκτες (Ουόλντεν, Ρίβερς, Γιάραμαζ).

Ένα σερί 11-3 στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να προσπεράσει με επτά (19-26) την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικές δυσκολίες στην επίθεση με 1/5 σουτ εντός πεδιάς. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν ακόμη και με οχτώ (21-29 στο 16’) αλλά η Μπάγερν έκλεισε το ημίχρονο με σερί 13-4 και προβάδισμα ενός πόντου (34-33).

Ο ρυθμός στην τρίτη περίοδο ήταν πολύ καλύτερος και για τις δύο ομάδες. Ειδικά για την Μπάγερν που βελτίωσε τα ποσοστά της και κατάφερε να ξεφύγει με οχτώ (45-37 στο 23’) και 11 πόντους (55-44 στο 28’). Στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν στα χέρια τους ένα προβάδισμα όμως που δεν τους επέτρεπε να αισθανθούν ασφαλείς (61-54).

Η Ζαλγκίρις φάνηκε να μένει από δυνάμεις γεγονός που επέτρεψε στην Μπάγερν να ανοίξει και πάλι την «ψαλίδα» 72-58 (στο 35’). Οι Λιθουανοί δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια (74-65 στο 38’) αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν και περισσότερο απειλητικοί. Έτσι στο τέλος συμβιβάστηκαν με την ιδέα μιας ακόμη ήττας.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Εμφάνιση-καριέρας έκανε ο Όγκνιεν Γιάραμαζ. Ο Σέρβος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 4/6 σουτ και τέσσερα ριμπάουντ, μία ασίστ, δύο κλεψίματα και πέντε κερδισμένα φάουλ σε 24:39.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα τρίποντα ήταν η βασικότερη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Η Μπάγερν είχε 11/28 και η Ζαλγκίρις μόλις 4/19.

Photo Credits: Euroleague