23.7 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Μπάγερν – Ερυθρός Αστέρας 68-70: Στην “κόρνα” το τρόπαιο για τον Αστέρα (vid)

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Λούκα Μίτροβιτς, ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε στην τελική κόρνα τη Μπάγερν Μονάχου με 70-68 και κατέκτησε το πρώτο Magenta Sport Cup.

Σε μία ημέρα που το Magenta Sport Cup επιφύλασε αρκετή... αγωνία, τόσο ο μικρός όσο και ο μεγάλος τελικός κρίθηκαν στο τελευταίο σουτ. Και αν στον μικρό τελικό χαμογέλασε ο Παναθηναϊκός, ο δεύτερος αγώνας της βραδιάς στο Μόναχο είχε ως μεγάλο νικητή τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος επικράτησε με 70-68 στην τελευταία φάση της αναμέτρησης την οικοδέσποινα, Μπάγερν Μονάχου.

Oι Βαυαροί ξεκίνησαν έχοντας τον πρώτο λόγο στον αγώνα, διατηρώντας ένα προβάδισμα σταθερό για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι μετά από 30 λεπτά είχε το απόλυτο προβάδισμα, ευρισκόμενη μπροστά ακόμα και με 12 πόντους (52-40), όμως εκείνο ήταν και το σημείο που οι φιλοξενούμενοι έκαναν το δικό τους ντεμαράζ. Με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλτο και ένα επιμέρους 14-28 πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με 68-66, μισό λεπτό πριν το τέλος.

Ένα καλάθι του Ογκουστίν Ρούμπιτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όμως στην τελική φάση ήταν η σειρά του Λούκα Μίτροβιτς να δώσει με ένα πολύ δύσκολο καλάθι τη νίκη αλλά και το τρόπαιο του Magenta Sport Cup στην ομάδα από το Βελιγράδι.