19.1 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Μπάγερν-Άλμπα 79-86:Πρωταθλήτρια η Άλμπα (pics+vids)

H Άλμπα Βερολίνου κατάφερε να επικρατήσει της Μπάγερν Μονάχου για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και να κατακτήσει το πρωτάθλημα Γερμανίας. Μετά το καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο στην νίκη της Άλμπα με 81-69 στην χθεσινή αναμέτρηση (12/6), η ομάδα της πρωτεύουσας εμφανίστηκε αντάξια των περιστάσεων, επικράτησε με 86-79 και κατέκτησε για δεύτερη σερί χρονιά το πρωτάθλημα.

Η Άλμπα μπήκε εξαρχής αποφασισμένη για την νίκη και πήρε προβάδισμα με 21-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει την διαφορά και στο -3 στην αρχή της 3ης περιόδου, ωστόσο παρά τις προσπάθειες της και στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατόρθωσε ποτέ να πάρει κεφάλι στο σκορ. Έτσι η Άλμπα κατέκτησε το 10ο πρωτάθλημα στην ιστορία της και το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα Γερμανίας.

Η Βαυαροί κατάφεραν να μειώσουν στο -1 (77-78) 16 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, όμως τόσο ο Σίκμα, όσο και ο Σίλι ευστόχησαν στις ελεύθερες βολές. Στις τελευταίες στιγμές του αγώνα η κατάσταση... ξέφυγε, αρχικά με ένα σκληρό φάουλ του Λούτσιτς πάνω στον Φοντέκιο και στην συνέχεια αποβλήθηκε για κάποια «γαλλικά» προς τον διαιτητή. Ακόμη, ο Ραντόσεβιτς δέχθηκε 2 τεχνικές ποινές. Με αυτό τον τρόπο η Άλμπα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, μαζί φυσικά και με το πρωτάθλημα.

Εξαιρετικός Γκρέιντζερ με 29 πόντους για τους πρωταθλητές, με τον Έρικσον να σημειώνει 15. Για την Μπάγερν πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μπόλτγουιν με 18 πόντους καθώς και 5 ασσίστ, ενώ 16 σημείωσε ο Ραντόσεβιτς μαζί με 7 ριμπάουντ

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 30-38, 52-58, 79-86