16.1 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Μούρθια-ΜόραΜπανκ Ανδόρρα: Νίκη οχτάδας (vids)

H Mόρα Μπανκ Ανδόρρα πήρε μια νίκη οχτάδας εκτός έδρας με το 79-76 επί της Μούρθια για την 32η αγωνιστική της Liga Endesa. Γέλινεκ, Σένγκλιν και Χάνα ήταν οι ήρωες για τους φιλοξενούμενους που έκαναν ένα καλύτερο δεύτερο ημίχρονο και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Η Μούρθια έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο που σφραγίστηκε με το επιμέρους 28-9, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν πιο συγκεντρωμένοι, ο Σένγκλειν με τρίποντο έγραψε το 74-74 και ο Κλέβιν Χάνα με "γκολ φάουλ" έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (76-77). Το τρίποντο του Φράνκαμπ που θα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση δεν βρήκε τον στόχο. Ο Γέλινεκ (17), ο Σένγκλιν (15) και ο Χάνα (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ΜόραΜπανκ Ανδόρρα και αυτοί που μίλησαν στα δύσκολα. Ντέιβις (13), Στρόμπερι (11) ήταν αυτοί που ηγήθηκαν επιθετικά των γηπεδούχων.

Η Μόρα Μπανκ Ανδόρρα βρίσκεται στην 8η θέση με 16-18 και συγκατοικεί με τον Γκραν Κανάρια. Η Μούρθια υποχώρησε στην 13η θέση με ρεκόρ 14-20. Την πρώτη οχτάδα συμπληρώνουν οι Ρεάλ Μαδρίτης (32-2), Μπαρτσελόνα (30-4), Τενερίφη (26-8), Μπασκόνια (23-10), Βαλένθια (23-11), Σαν Πάμπλο Μπούργος (20-13), Χοβεντούτ Μπανταλόνα (19-15).