19 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Μονακό-Περιστέρι 90-78: Νίκησε το μαχητικό Περιστέρι η Μονακό (pics)

Στο ματς που άνοιξε τον χορό των αναμετρήσεων στο "bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19" που διεξάγεται στο ΣΕΦ, η Μονακό επικράτησε του μαχητικού Περιστερίου με σκορ 90-78 και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό του τουρνουά. Για τους νικητές ο Άντουσιτς έκανε εξαιρετικό ματς με 23 πόντους, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ο Μορέιρα ήταν πρώτος σκόρερ με 17.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 23-22 υπέρ της Μονακό. Στη δεύτερη περίοδο η γαλλική ομάδα "πάτησε το γκάζι" και βρέθηκε προηγούμενη στην ανάπαυλα με 13 πόντους διαφορά (53-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με τη Μονακό να διατηρεί τα ηνία της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο (72-63). Το Περιστέρι το πάλεψε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσε τη διαφορά ακόμα και στον πόντο (78-77 3:41' πριν το φινάλε), αλλά η Μονακό έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη (90-78).