22.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μιλάνο – Βενέτσια 81-79: Με ήρωα τον Σιλντς! (vid)

Ένα εντυπωσιακό πρώτο παιχνίδι επιφύλλασε η σειρά της Αρμάνι Μιλάνο με τη Ρέγερ Βενέτσια, καθώς ο πρώτος ημιτελικός κρίθηκε από το μεγάλο νικητηριο καλάθι του Σέιβον Σιλντς στη λήξη του αγώνα!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Αρμάνι Μιλάνο να παίρνει το προβάδισμα με ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο (20-13) και να την διατηρεί για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως η φιλοξενούμενη ομάδα είχε την απάντησή της στο τελευταιο και κρίσιμο δεκάλεπτο. Με ένα επιμέρους σκορ 24-15 στη τέταρτη περίοδο κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι και να το φέρει στο 79-79, η μπάλα πήγε στα χέρια του πιο ζεστού παίκτη των Ιταλών εδώ και καιρό, του Σέιβον Σιλντς. Ο Σιλντς έκανε την εφόρμηση και με τη λήξη του χρόνου νίκησε την αντίπαλη άμυνα και με ένα λέιαπ έγραψε το τελικό 81-79, και το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, Σέιβον Σιλντς, με 25 πόντους. Από την άλλη, η Βενέτσια είχε ως κύριους εκφραστές της επιθετικής της παραγωγής τους Τόνουτ με 18 πόντους και Ουάτ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.