21.5 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Μικροί ήρωες

Ο Μάρκους Σλότερ με την εξαιρετική άμυνά του και μία κρίσιμη βολή στο τέλος και ο Νίκος Γκίκας με δύο μεγάλα τρίποντα απέναντι στην παλιά του ομάδα στα τελευταία τρία λεπτά ήταν οι λαγοί που βγήκαν από το καπέλο του Ηλία Παπαθεοδώρου και οδήγησαν την ΑΕΚ σε νίκη με 73-68 επί του Προμηθέα, σε ένα ωραίο ντέρμπι ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΚ. Τραυματίστηκε ο Λάνγκστν Χολ στο πόδι 4 λεπτά πριν από το τέλος.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε λίγο καλύτερα στον αγώνα παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα χάρη στην ευστοχία της από την περιφέρεια. Ο Στέφαν Γιάνκοβιτς ξεκίνησε "ζεστός" με δύο τρίποντα, τη σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Ματσιούλις και προς το τέλος της περιόδου ο Λάνγκφορντ βρήκε κάποιους διαδρόμους για να βάλει κι αυτός δύο καλάθια, καθώς όλο το προηγούμενο διάστημα υπέφερε από την πολύ καλή άμυνα που είχε στήσει ο Προμηθέας πάνω του.

Η ομάδα της Πάτρας είχε επικεντρώσει πάνω στον Λάνγκφορντ, με τους Χολ και Λίποβι εναλλάξ να κάνουν καλή δουλειά, όμως στην επίθεση δεν μπορούσε να ακουμπήσει την μπάλα στο καλάθι και βασιζόταν κι αυτή στο περιφερειακό σουτ. Ήταν κι αυτή εύστοχη, έτσι κατάφερνε να διατηρεί την επαφή της με το σκορ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 6'30'' με 18-11 χάρη σε τρίποντο του Ματσιούλις, ενώ λίγο πριν απο το τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 25-19, πριν ο Λίποβι με τρίποντο στην εκπνοή κάνει το 25-22.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, το σκηνικό άλλαξε και ο Προμηθέας κυριάρχησε. Ο Γιατράς χρησιμοποίησε ζώνες και σύνθετες πιεστικές άμυνες, με τις οποίες αποσυντόνισε εντελώς το επιθετικό παιχνίδι της ΑΕΚ, που έτσι κι αλλιώς ήταν προβληματικό. Αυτή τη φορά ο Σαντ Ρος δεν μπορούσε να βοηθήσει ως πόιντ γκαρντ, ο Γκίκας μπήκε και βγήκε και ο Τολιόπουλος μπήκε λίγο προς το τέλος του ημιχρόνου χωρίς κανείς να μπορεί να τρέξει το παιχνίδι επαρκώς.

Αντίθετα, ο Προμηθέας είχε τους Χολ και Ρόμπινσον να κάνουν σπουδαία δουλειά και να χτυπούν την ΑΕΚ μέσα στη ρακέτα από τη στιγμή που μπήκε στον αγώνα ο Έλις. Ο Αμερικανός σέντερ συνεργάστηκε άψογα με τους δύο περιφερειακούς συμπαίκτες του και έκανε... πάρτι κάτω από το καλάθι της ΑΕΚ, φέρνοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Με σερί 8-0 ο Προμηθέας προηγήθηκε με 30-27 στο 14' και από το 16' και μετά άρχισε να ξεφεύγει, παίρνοντας προβάδισμα έξι πόντων (40-34) στο 17' (40-34) και επτά πόντων (44-37) στο 18'. Ήταν όμως ο Λάνγκφορντ αυτός που με ένα τρίποντο έκλεισε την ψαλίδα για την ΑΕΚ μειώνοντας 44-40.

Ο Προμηθέας δεν πτοήθηκε από αυτή τη μικρή απώλεια της διαφοράς και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο δυνατά. Έχοντας βρει πλέον τον τρόπο για να χτυπήσει την άμυνα της ΑΕΚ και παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ, διατηρούσε σε ψηλό επίπεδο την επιθετική παραγωγικότητά του και το προβάδισμά του. Στο 25' προηγήθηκε με 53-47, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ, που μέχρι εκείνη τη στιγμή τα περίμενε όλα από τον Λάνγκφορντ, διαφοροποίησε την άμυνά της, πιέζοντας περισσότερο στην περιφέρεια και θωρακίζοντας καλύτερα τη ρακέτα. Και καθώς ο Σαντ Ρος ανέλαβε πρωτοβουλίες, το προβάδισμα του Προμηθέα ανατράπηκε.

Στο 27' με τρίποντο του Κουβανού η Ένωση πέρασε μπροστά με 54-53 και δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 61-53, με την ΑΕΚ να τρέχει ένα εντυπωσιακό σερί 14-0, χάρη στο οποίο έγινε το αφεντικό του αγώνα. Η άμυνα των Σαντ Ρος, Σλότερ και Ματσιούλις ήταν το κλειδί της ανατροπής.

Παρ' όλα αυτα στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας επέστρεψε. Αρχικά εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Σλότερ από την πεντάδα (βγήκε για να πάρει ανάσες) και στη συνέχεια τη μεγαλύτερη πίεση που εφάρμοσε στην άμυνά του, για να ψαλιδίσει τη διαφορά και στο 35' να την εξαλείψει, περνώντας ξανά μπροστά με 65-63 χάρη σε 4 σερί πόντους του Κασελάκη.

Ένα τρίποντο του Γκίκα αμέσως μετά και ο τραυματισμός του Χολ γύρισαν την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ του Προμηθέα πάτησε πάνω στο πόδι του Σλότερ και αποχώρησε με αφόρητους πόνους, προκαλώντας σοβαρό πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας στην ομάδα του. Η ΑΕΚ συνέχιζε να αμύνεται σωστά με τον Σλότερ να κάνει σπουδαία δουλειά και στα ριμπάουντ και ο Γκίκας στο 38' πέτυχε ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης κάνοντας το 71-65 υπέρ της Ένωσης.

Ο Προμηθέας μείωσε 71-68 με τον Κασελάκη, ωστόσο 31'' πριν απο το τέλος ο Σλότερ με 1/2 βολές έκανε το 72-68 και "καθάρισε". Ο Προμηθέας δεν είχε άλλη βενζίνη στο ντεπόζιτο και υποτάχθηκε μετά από σκληρή μάχη.

Ο ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ: Ο Μάρκους Σλότερ πέτυχε μόνο 2 πόντους με 2/6 βολές, αλλά ο ρόλος του στη νίκη της ΑΕΚ υπήρξε καταλυτικός. Ήταν κεντρικός πρωταγωνιστής στην άμυνα που έπαιξε η ΑΕΚ μετά τα μισά της τρίτης περιόδου και η οποία την οδήγησαν στην ανατροπή και την έβαλαν μπροστά στο σκορ. Έκανε επίσης τρομερή δουλειά στα ριμπάουντ, μαζεύοντας 7 επιθετικά, ενώ έβαλε και μια βολή στο τέλος, που ουσιαστικά έσβησε και τις τελευταίες ελπίδες του Προμηθέα να "κλέψει" τη νίκη.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας μάζεψς 14 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 11 της ΑΕΚ, αλλά ταυτόχρονα έκανε 17 λάθη έναντι 12 της ΑΕΚ. Κι αυτό ενδεχομένως εξηγεί γιατί η ΑΕΚ πήρε το παιχνίδι στις λεπτομέρειες.