16.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Με 100 σε έναν αγώνα με ελληνικό χρώμα ο Ολυμπιακός τον Προμηθέα(pics)

Ο Ολυμπιακός με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ξέφυγε από τη σκιά του Προμηθέα Πάτρας και πήρε τη νίκη με 104-69 για την 26η και τελευταία αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της stoiximan.gr Basket League. Με double double άφησαν το παρκέ για τον Ολυμπιακό ο Βασίλης Σπανούλης με 10 πόντους και 10 ασίστ και ο Γιώργος Μπόγρης με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, σε έναν αγώνα που βρήκαν χρόνο συμμετοχής πολλοί από τους "μικρούς" των δύο ομάδων.

Οι άμυνες δεν ήταν το δυνατό κομμάτι του αγώνα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ούτε από τη μία, ούτε από την άλλη πλευρά. Ο Προμηθέας Πάτρας μάλιστα ήταν αυτός που πρώτος πάτησε καλύτερα στο παρκέ και είχε και τον πρώτο λόγο στο πρώτο μισό του αγώνα. Προηγήθηκε 8-12 (3’10’’) με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει γρήγορα τις πρώτες του αλλαγές, στέλνοντας ΜακΛιν (2φ) και Ρόμπερτς στον πάγκο, για να ρίξει στο παρκέ Μάντζαρη και Μπόγρη. Ο αγώνας ισορρόπησε (14-14, 4’50’’), αλλά χρειάστηκε να φτάσει στο 8’15’’ για να κάνει το προσπέρασμα ο Ολυμπιακός (22-20) με τον Βασίλη Σπανούλη. Και τους διαιτητές να χρεώνουν με δεύτερο φάουλ και τον έτερο ψηλό των «ερυθρόλευκων» τον Γιώργο Μπόγρη.

Οι Αχαιοί έφτασαν από το +8 (28-36, 13’), αλλά Παπανικολάου, Σπανούλης και Μπόγρης βοήθησαν για το 41-40 (16’12’’). Κάπου εκεί οι διαιτητές έδωσαν και τρίτο φάουλ του Έλληνα σέντερ του Ολυμπιακού αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να παίξουν με ένα σχήμα "ανάγκης" με Ουίλτζερ και Παπανικολάου στη ρακέτα. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ανοίξουν τον ρυθμό (45-42, 18’) με το ημίχρονο να κλείνει 48-47.

Η καλύτερη άμυνα στο δεύτερο μισό έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να δημιουργήσει για πρώτη φορά μια διψήφια διαφορά , ανεβάζοντας το δείκτη της ως το +18 (66-48, 25') με τον Τζαμέλ ΜακΛίν και τον Κάιλ Ουίλτζερ. Ο τελευταίος συνέχισε να... βομβαρδίζει για το 69-48 (26'). Ο Μπόγρης με συνεχόμενους πόντους οδήγησε στο +27 (77-50, 29'). Μία δική του ασίστ κατέληξε στο τρίποντο του Τολιόπουλου που έστειλε τη διαφορά στο +30 (82-52, 31'35'') και μια δεύτερη στον Τσουμάνη που έβαλε το πρώτο του καλάθι στην Α1 για το (84-52) με τον αγώνα να κλείνει 104-69.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου παρέμεινε εκτός, δίπλα στους τραυματίες Νίκολα Μιλουτίνοφ, Γιώργο Πρίντεζη και φυσικά και τους Δημήτρη Αγραβάνη - Κιμ Τιλί.

ΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ: Ο Προμηθέας σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο και ως το 33' είχε σκοράρει μόνο με βολές! Στο σημείο αυτό ευστόχησε από τα 6μ75 ο Μαντζούκας κι έσπασε το... ρόδι!

ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΣΤΗΝ... ΠΙΣΤΑ: Τολιόπουλος και Αρσενόπουλος πέρασαν στο παρκέ  λίγο μετά το 25' για τον Ολυμπιακό, ενώ από την άλλη στον 14χρονο Μαντζούκα που ήταν στην αρχική πεντάδα, έκαναν... παρέα ο  19χρονος Σκούφης και λίγο νωρίτερα είχε πατήσει παρκέ και ο 18χρονος Άρης Σωτηρίου,ενώ προστέθηκε και ο 18χρονος Δημήτρης Καραϊσκος. Και από τους τελευταίους "μικρούς" που επιστρατεύτηκαν ήταν ο 17χρονος Ανδρέας Τσουμάνης για τον Ολυμπιακό. Όλοι κάτω των 19 με εξαίρεση τον πρώτο που είναι στα 22.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Τζαφλέρης, Κάρδαρης (Γολεγού)

Δεκάλεπτα: 22-28, 48-47, 104-69