30.2 C
Παρασκευή, 21 Ιουνίου, 2024

Με όπλο την άμυνα ο Άρης (pics)

Ο Άρης παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο στο τρίτο του φιλικό και επικράτησε 72-67 της Λουκόιλ Ακαντέμικ.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη κατάφερε με την άμυνά της να πάρει τον έλεγχο του αγώνα μετά το 29-37 του ημιχρόνου. Ο Μούρτος με τρίποντο έκανε το 70-67 στα 49" και παρά τις προσπάθειες της βουλγαρικής ομάδας, η νίκη πήγε στους "κίτρινους".

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-37, 44-59, 72-67

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης 2, Τσαϊρελης 10, Δίπλαρος 8(1), Μούρτος 10, Αθηναίου 8(2), Μόραντ 8, Βασιλόπουλος 5(1), Πέτγουεϊ 5(1), Σαρικόπουλος 4, Γουίβερ 12(1)

Μετά το ματς ο Παναγιώτης Γιαννάκης δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ δυνατό φιλικό για εμάς, που δείξαμε σημάδια εξέλιξης, παρ’ όλο που δεν είναι εύκολο να έχεις ενέργεια όταν κάνεις προπονήσεις πρωί απόγευμα. Υπομονή και επιμονή στον τρόπο που θέλουμε να παίξουμε και κάθε μέρα να γινόμαστε καλύτεροι.

Όταν δεν παίζεις άμυνα, όσο καλός κι αν είσαι στην επίθεση δεν μπορείς ν’ ανταπεξέλθεις. Για να είσαι καλός στην επίθεση, χρειάζεται να παίξεις άμυνα. είναι δεδομένο πως σε βάθος χρόνου η άμυνα δίνει δύναμη στην ομάδα. Εμείς θέλουμε να προσπαθούμε από το πρώτο, μέχρι το τελευταίο λεπτό».

Photo credits: Eurokinissi