24.7 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Με χαρακτήρα… ημίθεου!

Ο Προμηθέας έδειξε χαρακτήρα και παρόλο που ήταν πολύ άστοχος, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι που έπαιξε ποτέ στην Πάτρα! Επικράτησε με 79-77 της Ολίμπια Λουμπλιάνα και παραμένει αήττητος σε αυτό το ξεκίνημα του Basketball Champions League. Λίποβι, Κασελάκης, Μέιερ ήταν οι κορυφαίοι του Προμηθέα, που χρειάστηκε πάντως και την βοήθεια της τύχης, καθώς στο τέλος ο Μίχα Λάπορνικ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης για την Ολίμπια, παρόλο που μέχρι τότε είχε 5/5!

Προμηθέας και Ολίμπια άρχισαν τον αγώνα με παρόμοιο προσανατολισμό στο παιχνίδι τους. Αμφότεροι θέλησαν να τρέξουν και να κάνουν πολλές επιθέσεις, ωστόσο είχαν ένα πρόβλημα: ήταν και οι δύο άστοχοι. Παρ' όλα αυτά η Ολίμπια κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο στο 8' ανέβηκε στους 5 πόντους (17-12), επειδη κατάφερε να βάλει την μπάλα λίγο περισσότερο μέσα στο καλάθι, ειδικά από τη στιγμή που πέρασε στον αγώνα ο Μπέγκιτς, κι επειδή είχε στη σύνθεσή της τον Σκότι Ρέινολντς, που εξελίχθηκε σε εφιάλτη της άμυνας του Προμηθέα στο πρώτο μέρος.

Ο Προμηθέας από κάποια στιγμή και μετά επέμεινε υπεροβολικά στο να σουτάρει τρίποντα, παρόλο που ήταν τραγικά άστοχος (4/21 στο πρώτο μέρος!). Παρόλο που ανανέωσε πολλές επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ, εντούτοις δεν προσπάθησε να βρει τρόπους να σκοράρει πιο κοντά στο καλάθι και έδειξε εμμονή στα τρίποντα, που δεν του επέτρεψαν να πάρει κεφάλι στο σκορ. Έτσι η Ολίμπια κατάφερνε να συντηρεί το προβάδισμά της (27-21 στο 14'), ακόμα κι όταν ο Ρέινολντς καθόταν στον πάγκο για να πάρει ανάσες.

Μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας, με τους Τσαϊρέλη και Κασελάκη και χαμηλό σχήμα στην πεντάδα, πίεσε στα 3/4 του γηπέδου δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην Ολίμπια και χάρη στους δυο Έλληνες φόργουορντ μείωσε 32-31 στο 18'. Όμως ο Ρέινολντς ήταν ασταμάτητος και όχι μόνο κράτησε την ομάδα της Λουμπλιάνα όρθια, αλλά της επέτρεψε να προηγηθεί με 42-34 λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, το οποίο θα έληγε με αυτό το σκορ, αν ο Κασελάκης δεν πετύχαινε ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο με ταμπλό (37-42).

Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας κατάφερε να παίξει καλή άμυνα πάνω στον Ρέινολντς και να τον απενεργοποιήσει, ενώ στην επίθεση αποφάσισε να παίξει πιο ορθολογικά. Έψαξε τις διεισδύσεις και γενικά τις επιθέσεις μέσα από τη ρακέτα και δικαιώθηκε. Αρχικά ο Κασελάκης και στη συνέχεια ο Λίποβι, που στο δεύτερο ημίχρονο μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο, σήκωσαν το μεγάλο επιθετικό βάρος και επέτρεψαν στον Προμηθέα να περάσει μπροστά στο σκορ με 53-52 στο 26'.

Όμως η Ολίμπια αποδείχθηκε ότι είχε κι άλλες λύσεις πλην Ρέινολντς. Ο Λάπορνικ πέτυχε μεγάλα σουτ, ο Μέσιτσεκ έκανε σπουδαία δουλειά στο κομμάτι της οργάνωσης κι ο Μάρβιν Τζόουνς έδωσε πολλές λύσεις κάτω από τα καλάθια, με αποτέλεσμα η ομάδα της Λουμπλιάνα να συγκρατήσει την ορμή του Προμηθέα και να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (60-61).

To ντέρμπι συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση στην τελευταία περίοδο. Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις και από άλλους παίκτες του, όπως τον Χολ, που οργάνωσε σωστά, και τους Μέιερ και Μπράουν, που έβαλαν σημαντικά σουτ. Κατάφερε στο 35' να προηγηθεί με 76-70 χάρη σε ένα τρίποντο του Μπράουν στην πρώτη απόπειρα της Ολίμπια να παίξει ζώνη, όμως η ομάδα της Λουμπλιάνα είχε κι άλλη ζωή. Η ζώνη στη συνέχεια τη βοήθησε και με τον Λάπορνικ, που έκανε μεγάλη ζημιά στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε 78-77 στο 38' .

Ο Προμηθέας κόλλησε στη ζώνη, ενώ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί και κάποια επιθετικά ριμπάουντ που πήρε. Ήταν όμως και τυχερός στο τελευταίο λεπτό, όταν ο Μπέγκιτς έχασε δύο βολές 56'' πριν από το φινάλε κι όταν η Ολίμπια άργησε να τον στείλει στη γραμμή των βολών μετά το κλέψιμο του Μπράουν 22'' πριν από το τέλος.

Ένα κλέψιμο που απέβη καθοριστικό, παρόλο που ο Μπράουν έβαλε μόνο μία βολή 9'' πριν απο το τέλος κάνοντας το 79-77. Και τούτο διότι ο Λάπορνικ αστόχησε για πρώτη φορά σε τρίποντο την πλέον ακατάλληλη στιγμή για την ομάδα του. Στην τελευταία επίθεση. Ο Προμηθέας έμεινε ζωντανός και ζευγάρωσε τις νίκες του στο BCL.

Ο ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΣ: Ο Προμηθέας είχε πολλούς παίκτες που τον βοήθησαν σε συγκεκριμένα σημεία του αγώνα. Αλλά αυτός που δικαιούται να λέει ότι τράβηξε το κάρο από τη λάσπη είναι ο Ολεξάντρ Λίποβι. Η μεταμόρφωσή του στο δεύτερο ημίχρονο και οι λύσεις που έδωσε ειδικά στην τρίτη περίοδο, έφεραν τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις της τελικής επικράτησης.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας σούταρε συνολικά 74 σουτ (37 δίποντα και 37 τρίποντα), μάζεψε 15 επιθετικά ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ και παρόλα αυτά, αν ο Λάπορνικ ευστοχούσε στο τέλος, θα έχανε το παιχνίδι!