21.3 C

Με υπογραφή Λόφτον στους τελικούς η Λε Μαν

Η Λε Μαν άλωσε την έδρα της Στρασμπούρ στην παράταση (85-79) και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και η κόρνα της λήξης βρήκε τους δύο αντιπάλους ισόπαλους με 66-66.

Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως η Λε Μαν ήταν σαφώς καλύτερη και πιο εύστοχη, με αποτέλεσμα να νικήσει και να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς όπου θα συναντήσει τη Μονακό με μειονέκτημα έδρας.

Ο Κρις Λόφτον τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους και δύο καθοριστικά τρίποντα στην παράταση και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντέιβιντ Λόγκαν, αλλά οι είκοσι πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.