24.5 C
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

Με τρίποντο του Ράις στην εκπνοή η Μπάρτσα (Vids)

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε το τρίποντο Ταϊρίς Ράις για να πανηγυρίσει τη νίκη επί της Σαραγόσα εντός έδρας που την άγχωσε ως το φινάλε και το τελικό 91-88. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ σημείωσε 21 πόντους (5/7, 3/5, 2/2) και είχε ακόμη 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ και ο Στράτος Περπέρογλου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 17 πόντους (2/3, ¾, 4/4) και 2 ριμπάουντ. Ο τρίτος της παρέας ήταν ο Ταϊρίς Ράις με 17 πόντους επίσης. Δείτε το τρίποντο που έδωσε τη νίκη!

Η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη είδε το σερί των νικών και των καλών εμφανίσεών της να φτάνει στο τέλος στην Μαδρίτη. Εκεί όπου στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εστουδιάντες επέβαλλε πλήρως το δικό της νόμο με έξι παίκτες της να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό και τον Τζάκσον να οδηγεί κλασικά την κούρσα ως το τελικό 109-84.

Η Μπανταλόνα έκανε μία από τις εκπλήξεις της αγωνιστικής. Έδωσε τέλος στο σερί της Γκραν Κανάρια που είχε φτάσει στις οχτώ νίκες, καθώς είχε να χάσει από τις 28 Ιανουαρίου και την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Βαλένθια. Κυριάρχησε από την αρχή ως το τέλος και έφτασε στο 86-72.

Μπαρτσελόνα-Σαραγόσα 91-88

Αν και είχε τον πρώτο λόγο η Μπαρτσελόνα, η Σαραγόσα δεν την άφησε και να νιώσει ποτέ πραγματικά ήσυχη. Στα μισά του δρόμου ο Στράτος Περπέρογλου και ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ με 9 και 11 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν την κούρσα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (46-40). Οι φιλοξενούμενοι με την επιστροφή στο παρκέ μείωσαν στην ελάχιστη δυνατή διαφορά (48-47, 23’) με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει 72-67. Ευστοχώντας και σε σουτ όπως αυτό του Μπέντζινγκ, το οποίο κανονικά δεν μπαίνει για να τα λέμε όλα...

Η Σαραγόσα βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει ένα βηματάκι πιο κοντά (74-71, 33’). Ενώ ο Βεζένκοφ λίγο αργότερα με τον 21ο του πόντο στην αναμέτρηση έκανε ατομικό ρεκόρ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα διαμορφώνοντας και το 82-78 (36’37’’).

Δύο βολές του Μπέλας έφερε τη διαφορά στους δύο πόντους (82-80, 36’45’’) με τον Ράις να δίνει μία ακόμη ανάσα στους «μπλαουγκράνα» (85-80, 37’). Ο Μπέλας απάντησε (85-83, 38’), ενώ ο Γέλοβατς διαμόρφωσε το 87-86 (39’). Ο Ράις είχε ½ βολές (88-86), ο Μπέντζινγκ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Ράις τον μιμήθηκε και στα 9’’ έκανε φάουλ στον Μπέλας, ο οποίος ισοφάρισε την αναμέτρηση (88-88). Τη λύση έδωσε για την Μπαρτσελόνα ο Ράις με τρίποντο στην εκπνοή, γράφοντας το 91-88.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Εστουδιάντες – Μούρθια 109-84

Η Μούρθια έδειξε πως θα μπορούσε να απειλήσει την Εστουδιάντες στη Μαδρίτη και να συνεχίσει το δικό της νικηφόρο σερί. Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα (28-30), οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά ενός πόντου (50-49) με τους Κουκ και Τζάκσον για τους γηπεδούχους να κάνουν τη μεγαλύτερ ζημιά, ενώ από την άλλη ο Αντέλο ήταν αυτός που κυριαρχούσε (17π.).

Οι «φοιτητές» άρχισαν να ξεφεύγουν στην τρίτη περίοδο, οδηγώντας ως το 75-65 (29’), ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +17 (88-71, 33’30’’). Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τη Μούρθια που φαινόταν αδύνατον να αντιδράσει, φτάνονας σε ένα επιμέρους 29-11 στο τελευταίο «κομμάτι» του αγώνα από το 30’ ως το 37’ και στο τελικό 109-84.

Κι ένα μικρό δείγμα από τον Έντουιν Τζάκσον και πως έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο...

Μπανταλόνα – Γκραν Κανάρια 86-72

Αγνώριστη προς το καλύτερο η Μπανταλόνα, αγνώριστη προς το χειρότερο η Γκραν Κανάρια και κάπως έτσι η Πένια έβαλε πολύ δύσκολα στους φιλοξενούμενούς της. Ίσως και οι ίδιοι οι φίλοι της Μπανταλόνα να μην περίμεναν την σημερινή εμφάνιση της ομάδας τους και μάλλον φάνηκε από τα πάρα πολλά άδεια καθίσματα, εικόνα που δεν τη συναντάς εύκολα ούτε στο συγκεκριμένο γήπεδο, ούτε γενικότερα στην Ισπανία.

Και όμως αιφνιδίασε, έχτισε μια μικρή διαφορά από την αρχή, ανέβηκε στο +9 (19-10, 9’25’’), σε διψήφια τιμή (33-23, 16’), στο +15 (40-25, 17’45’’). Εκεί που πολλοί περίμεναν να μείνει από δυνάμεις η Μπανταλόνα στο δεύτερο μισό, έγινε μάλλο το αντίθετο. Η άμυνα και τα πάρα πολλά λάθη της Γκραν Κανάρια (κάτι που δεν το συνηθίζει) έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάνε από το 55-46 με... τετράποντο του Κάιλ Κούριτς (27’30’’) στο 63-48 με ένα εκπληκτικό τρίποντο του Σάμπατ στη λήξη της τρίτης περιόδου!

Η διαφορά έφτασε στο +16 (69-53) με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 20ο τους λάθος στον αγώνα! Μπογκντάνοβιτς και Τζόρνταν ήταν οι κορυφαίοι σε έναν αγώνα που έληξε 86-72 για τους γηπεδούχους, που είχαν την τύχη να έχουν πολλούς παίκτες σε καλή μέρα, που βγήκαν μπροστά όταν η ομάδα του χρειαζόταν. Από την άλλη ο Κούριτς ήταν πολύ μόνος, αφήνοντας τον αγώνα με 23 πόντους.

17.Μανρέσα 4-21

*Εκκρεμούν οι αγώνες Μπιλμπάο-Βαλένθια (12/4, 21.00) και Ουνικάχα Μάλαγα  - Μανρέσα (26/4, 21.45), καθώς είχαν αναβληθεί εξαιτίας της διεξαγωγής του τρίτου τελικού του EuroCup.