19.8 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Με το “μαξιλαράκι” του πρώτου μισού ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο πρώτο μισό του αγώνα, η Κύμη έκανε την δική της αντεπίθεση στο δεύτερο, για να πάρουν οι Θεσσαλονικείς το θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 88-71, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League.

Μετά τα πρώτα 3’35’’ του αγώνα (7-8) ο ΠΑΟΚ έκανε πραγματικά ότι ήθελε στο παρκέ μέχρι τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Πήρε το προβάδισμα και μετά το 12-0 που έκανε, οδηγώντας από το 7-8 στο 19-8 (6’50’’) οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξεφεύγουν. Έφτασαν σε double score (26-13, 9’), με την Κύμη να κάνει την προσπάθειά της, επιχειρώντας να επιστρέψει στο παιχνίδι. Πλησίασε στο 28-21 (11’20’’), αλλά από το σημείο αυτό και μετά ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι με τον Αντώνη Κόνιαρη και τον Λίνο Χρυσικόπουλο, αλλά και του Κλάντον – Γλυνιαδάκη, να δίνουν τη σκυτάλη σε έναν εξαιρετικό Νέιθαν Σόμπεϊ. Στο πρώτο μισό (51-31) ο Σούλης Μαρκόπουλος είδε τους παίκτες του να παίρνουν 19 πόντους από λάθη των αντιπάλων τους και 22 από το ζωγραφιστό.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην μετά την επιστροφή στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο. Κάπου στο 55-35 (21’30’’) ο ΠΑΟΚ φάνηκε να «κολλάει», ο Σόμπεϊ από τους 16 πόντους που είχε σημειώσει στο πρώτο μισό, έμεινε στους δύο στο τρίτο δεκάλεπτο, Τουτζιαράκης και Κάντι, έσπευσαν να συνδράμουν τον Κοστόφ και ένα επιμέρους 15-4 της Κύμης διαμόρφωσε το 59-50 (26’). Στην εξίσωση ήρθε να προστεθεί και ο Όρτον βοηθώντας στην επίθεση, αλλά κυρίως στην άμυνα, μετρώντας 5 τάπες. Με τον ΜακΦάντεν οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι στο +14 (66-52, 30’30’’), αλλά Σταμάτης και Ντίξον μείωσαν και πάλι την απόσταση (68-60, 32’25’’).

Η εικόνα του παιχνιδιού είχε αλλάξει με τον δικέφαλο του βορρά να διατηρεί όμως την υπεροχή, βρίσκοντας λύσεις από διαφορετικούς παίκτες. Η Κύμη πλησίασε και στους πέντε πόντους (72-67, 35'), αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε ένα 7-0 και πάτησε ξανά γερά στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν και ένα πλήγμα με το 5ο φάουλ του Όρτον, που άφησε το παρκέ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 τάπες και 1 κλέψιμο. Πέινερς, Σόμπεϊ, Χρυσικόπουλος και Μακ Φάντεν ήταν εκεί για να φτάσουν στο 88-71 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Νέιθαν Σόμπεϊ στον πρώτο αγώνα του στην Πυλαία με τον ΠΑΟΚ ήταν αυτός που τράβηξε τα βλέμματα και εντυπωσίασε κυρίως στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:
Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει 30 πόντους από λάθη της Κύμης και ήταν από τους βασικούς παράγοντες της νίκης της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου.