24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Με το δεξί στα πλέι οφ η πρωταθλήτρια Βενέτσια

Η Βενέτσια νίκησε 87-77 τη Βανόλι κι άνοιξε το σκορ στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και σημείωσαν 31 πόντους για να προηγηθούν με διαφορά έντεκα πόντων (31-20).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 52-41 και στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους μειώνοντας σε 68-63 στο 30'.

Παρ' όλα αυτά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η τάξη... αποκαταστάθηκε και η Βενέτσια έκανε το 1-0 με 87-77.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Χρβόγιε Πέριτς ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους κι επτά ριμπάουντ. Καλός και ο Μάικ Μπράμος με δώδεκα πόντους και τρία τρίποντα.

Για τους ηττημένους προσπάθησε ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού Ντάριους Τζόνσον-Όντομ, αλλά οι 15 πόντοι που σημείωσε δεν απέτρεψαν την ήττα.

Η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.