23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Με την υπογραφή ενός… Τζεντάι!

Ο Τσεντί Οσμάν πήρε στους ώμους του την Εθνική Τουρκίας και, επιβεβαιώνοντας το ψευδώνυμό του (Τζεντάι), ήταν... σαν να βγήκε από τον πλανήτη των Star Wars στην τελευταία περίοδο, χαρίζοντάς της την νίκη της παρηγοριάς στο τουρνουά Ακρόπολις με 72-70 έναντι της ιταλίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν λίγες οι εναλλαγές και η Ιταλία πήρε κεφάλι, όταν βρήκε ρυθμό ο Τζεντίλε (12-19). Μόλις τον σταμάτησε, όμως, η τουρκική άμυνα, άρχισε και να αλλάζει ξανά το μομέντουμ, με τον Οσμάν να δίνει το σύνθημα μπροστά και τις συνεργασίες με τπν Ιλιασόβα να γυρίζουν το παιχνίδι, έχοντας ως «μπαλαντέρ» τον πάντοτε πολύτιμο Μπαλμπάι (38-35).

Ο Τζεντίλε, όμως, πήρε πάλι το «όπλο» του, με αποτέλεσμα μόλις σε 6 λεπτά οι παίκτες του Σακέτι να αιφνιδιάσουν και να προηγηθούν με 13 πόντους (41-54), διατηρώντας με άνεση το προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (48-61). Η Τουρκία έκανε την ύστατη προσπάθεια με πίεση σε όλο το γήπεδο και απέδωσε όπως και με την Εθνική μας, με τον Οσμάν να κάνει τα πάντα, για να δώσει το προβάδισμα με δικό του τρίποντο στα 84" (70-68). Οι Ιταλοί, πάντως, είχαν την ευκαιρία τους, αλλά ο Τζεντίλε τα «θαλάσσωσε» στην τελευταία φάση και το παιχνίδι έληξε στο 72-70.

Δεκάλεπτα: 12-19, 38-35, 48-61, 72-70