16.3 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Με την αύρα του Σατοράνσκι οι Τσέχοι

Ο Τσέχος «μαέστρος» των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς κρατούσε την μπακέτα, και καθοδηγώντας μαεστρικά τους συμπαίκτες του, οδήγησε την Εθνική ομάδα της χώρας του σε μια πειστική νίκη στην Κλούζ-Ναπόκα, κερδίζοντας με 83-68 τους οικοδεσπότες Ρουμάνους, κάνοντας βήμα πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Ο Τόμας Σατοράνκι έφτασε σε ένα εμφατικό double-double, έχοντας 20 πόντους (7/14 σουτ), 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον φόργουορντ της Νίμπουργκ, Βόιτεκ Χρούμπαν, ο οποίος σκόραρε 25 πόντους με 7/14 σουτ.

Για την Ρουμανία, που παρά το γεγονός ότι κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ (40-34), τα 20 λάθη και τα 2/9 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η κύρια αιτία της ήττας στην πρεμιέρα, σε συνδυασμό με το καταστροφικό ξεκίνημα στο 3ο δεκάλεπτο, όπου το 38-38 του ημιχρόνου έγινε 41-54 στο 27'. Ο Βλάντ Μολντοβεάνου σκόραρε 24 πόντους (11/11 βολές, 8 ριμπ), όντας μια ομάδα του μόνος του για το συγκρότημα του Μαρσέλ Νταν Τέντερ.