18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Με Ντίξον κράτησε το προβάδισμα η Φενέρ (vid)

Αγριεμένη εμφανίστηκε η Φενερμπαχτσέ στο Βελιγράδι, έκανε επίδειξη δύναμης επί του Ερυθρού Αστέρα τον οποίο νίκησε με 80-63 και διατήρησε το προβάδισμά της έναντι του Ολυμπιακού για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης της τελικής κατάταξης. Απιαστος ο Μπόμπι Ντίξον σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του.

Ο Ντίξον έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και στο 9-20 του 7ου λεπτού είζχε σκοράρι 11 πόντους. Η Φενέρ έκλεισε το δεκάλεπτο με 22-17 αφού οι Σέρβοι με Ενις και Νταβίντοβατς μείωσαν, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν με άνεση το προβάδισμα και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 40-31.

Η Φενέρ ήταν ισοπεδωτική στην τρίτη περίοδο, στο 25' είχε κάνει σερί 22-5, προηγήθηκε με 62-36 με τον Ντίξον να έχει φτάσει τους 25 πόντους και το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί.

ON FIRE: Λιγότερα απο 19 λεπτά χρειάστηκε ο Μπόμπι Ντίξον για να σκοράρει 28 πόντους με 7/10 τρίποντα(!) και 2/2 δίποντα κα να κάνει πολύ απλή την δουλειά της Φενέρ στο Βελιγράδι.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Φυσικό επακόλουθο της επίδοσης του Ντίξον ήταν και το εντυπωσιακό 14/24 της Φενέρ, το οποίο απέναντι στο 6/23 του Αστέρα αρκούσε για να δημιουργήσει την διαφορά.