24.9 C

Με Μποχωρίδη είναι αλλιώς! (pics)

O αρχηγός ήταν εκεί και όλα ήταν διαφορετικά για τον Άρη. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης σημείωσε 15 πόντους σε 12', έδωσε το σύνθημα και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη επί του Περιστερίου με 72-59 για τη 8η αγωνιστική της Basket League. Ήταν το μόλις δεύτερο θετικό αποτέλεσμα για τους Θεσσαλονικείς στο φετινό πρωτάθλημα και το πρώτο μετά από έξι αγωνιστικές, αφού η πρώτη του νίκη είχε σημειωθεί στην πρεμιέρα επί του ΠΑΟΚ!

Με εναλλαγές στο προβάδισμα, παρά την ελαφρά υπεροχή του Άρη κύλησε το πρώτο μισό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 10-13 (5’25’’) σε 17-13 (8’15’’) και έφτασαν στο +8 (27-19, 13’) με έναν Λευτέρη Μποχωρίδη που στην επιστροφή του έμοιαζε απλά ασταμάτητος. Ως το σημείο αυτό και 12’ συμμετοχής είχε ήδη σημειώσει 15 πόντους!

Το Περιστέρι ανέκαμψε, το τρίποντο του Χάτσερ από τη γωνία έφερε το παιχνίδι στα ίσια (27-27, 15’20’’) με τον αγώνα πλέον να πηγαίνει καλάθι με το καλάθι για τις δύο ομάδες ως το ημίχρονο και το 39-35 που διαμόφωσε ο Γιάννης Σιδηροηλίας.

Το δυσεπίλυτο πρόβλημα για τον Ηλία Ζούρο άκουγε στο όνομα «Λευτέρης Μποχωρίδης». Διαφορετικές άμυνες, διαφορετικά πρόσωπα, αλλά ο αρχηγός του Άρη έφτασε με το καλημέρα στην τρίτη περίοδο στους 21 πόντους, οδηγώντας στο 43-35 (21’17’’). Ο ίδιος έδωσε διψήφια τιμή στη διαφορά για πρώτη φορά (52-42, 27’) με τον Σλαφτσάκη να οδηγεί και στο +11 (56-45, 29'20'') με τέσσερις συνεχόμενους πόντους.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τον Άρη στη συνέχεια φτάνοντας ως το +17 (68-51, 36') και το τελικό 72-59.

ΜVP: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν αυτός που είχε τον πρώτο λόγο στο παρκέ από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης. Σημείωσε 27 πόντους, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του σε αγώνα Α1 από πέρυσι στον αγώνα με τον Πανιώνιο, με 9/11 δίποντα και 9/9 ελεύθερες βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32'24''.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Οι δύο ομάδες τα 'σπασαν από τα 6μ75. Χαρακτηριστικό είναι πως καμία από τις δύο δεν έφτασε έστω το 20%. Ο Άρης κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ με 44-34.

ΤΟ... ΓΚΟΛ: Σαν τέτοιο πανηγυρίστηκε το καλάθι του Σιδηροηλία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τη λήξη του χρόνου που έγραψε το 39-35. Ο 18χρονος υπέγραψε μόλις προχθές το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο και έχει προέρχεται από τις ακαδημίες του Άρη.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζαφλέρης, Παφίλης

Δεκάλεπτα: 19-14, 39-35, 58-48, 72-59