23.1 C
Κυριακή, 13 Οκτωβρίου, 2024

Με μαέστρο τον Καμπάτσο η Ρεάλ (pics, vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το δικό της παιχνίδι στο δεύτερο μισό είχε έναν εκπληκτικό μαέστρο στο πρόσωπο του Φακούντο Καμπάτσο κι έναν... άχαστο Γκουστάβο Αγιόν (11/11) και επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε 94-75 στον μικρό τελικό της Ευρωλίγκας, η οποία είδε και τον Έρικ Γκριν να τραυματίζεται και να αποχωρεί με φορείο τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίηνησαν με τις συνηθισμένες πεντάδες τους, ενώ στο μόλις τρίτο λεπτό η πρώτη αλλαγή για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν η είσοδος του 18χρονου Ταρίκ Μπιμπέροβιτς. Κάτι που δεν βλέπεις συχνά από τον Σέρβο προπονητή. Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν ο μαέστρος τα πρώτα λεπτά.Με πέντε δικές του ασίστ έφτασε στο 5-13 η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Ισπανοί προχώρησαν ως το 9-22 (7’), ο Ομπράντοβιτς πήρε δύο σχεδόν συνεχόμενα τάιμ άουτ για να συνέλθει η ομάδα του, έβαλε Βέσελι και Σλούκα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 16-24.

Ο Έλληνας γκαρντ μείωσε στους τέσσερις (24-28, 13’) με τους φίλους της Φενέρμπαχτσε να δημιουργούν ατμόσφαιρα όχι μικρού τελικού, αλλά τελικού. Η εκπληκτική κυκλοφορία της μπάλας έδωσε τη δυνατότητα στο Νίκολο Μέλι να σουτάρει ελεύθερος από τη γωνία για το πρώτο προβάδισμα της τούρκικης ομάδας (32-31, 16’). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με ωραίες φάσεις, σκληρά φάουλ και μάχες για κάθε μπάλα, τους Ρέγες και Μέλι να μετράνε από τρία φάουλ και το πρώτο μισό να κλείνει 40-38 διά χειρός Σλούκα.

Η Ρεάλ βρέθηκε ξανά μπροστά (48-53, 24’10’’), αλλά ένα 12-3 έδωσε και πάλι στην Φενέρ τον πρώτο λόγο (60-56, 26’40’’). Ο Καμπάτσο όμως είχε τη δική του άποψη (61-65, 29’) με τη Ρεάλ να μπαίνει στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα +6 (63-69), τον Αργεντίνο να μετρά 12 ασίστ και τον Αγιόν 23 πόντους.

Οι Ισπανοί ξέφυγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασαν στο 63-81 (35') με τον Καμπάτσο να φτάνει με τη σειρά του στο double double με 11 πόντους και 15 ασίστ! Η διαφορά έφτασε στο +21 (63-84, 36'10'') με την Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει τη νίκη στον μικρό τελικό της Ευρωλίγκας με το ...

Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ... ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ: Απίστευτος ο Αργεντίνος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. «Έστησε» όλο το παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης, διαβάζοντας άμεσα κάθε φάση, προσφέροντας ταυτόχρονα θέαμα. Είχε επτά ασίστ στα οχτώ λεπτά που έμεινε στο παρκέ στην πρώτη περίοδο και 15 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

ΟΙ ΔΙΠΛΟΙ ΤΗΣ ΡΕΑΛ: Η Ρεάλ Μαδρίτης είδε δύο παίκτες της να αφήνουν... διπλοί το παρκέ. Ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 11 πόντους και 15 ασίστ, κάνοντας νέρο ρεκόρ στις τελικές πάσες για αγώνα Final Four και ο Γκουστάβο Αγιόν είχε 23 πόντους με 11/11 εντός πεδιάς και 11 ριμπάουντ.

ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑ ΚΑΡΟΛ, ΒΕΣΕΛΙ, ΜΕ ΦΟΡΕΙΟ Ο ΓΚΡΙΝ: Στο 9’ της αναμέτρησης ο Κάρολ κατευθύνθηκε προς τον πάγκο της Ρεάλ Μαδρίτης κουτσαίνοντας με τον Πάμπλο Λάσο να τον ρωτά ανήσυχος αν είναι εντάξει. Πρόβλημα αντιμετώπισε και η Φενέρμπαχτσε με τον Γιαν Βέσελι στο δεύτερο ημίχρονο. Χειρότερος φάνηκε πάντως ο τραυματισμός του Έρικ Γκριν, ο οποίος σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, δεν πάτησε καλά το αριστερό του πόδι και χρειάστηκε να μεταφερθεί εκτός παρκέ με φορείο.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Ρότσα, Ντιφαλά

Δεκάλεπτα: 16-24, 40-38, 63-69, 75-94