16.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Με Λίνο και άμυνα πέρασε από την Χαλκίδα ο ΠΑΟΚ (pics)

Κάτι παραπάνω από άνετο ήταν το πέρασμα του ΠΑΟΚ από την Χαλκίδα, όπου στο ΚΓ "Τ. Καμπούρης" επιβλήθηκε της Κύμης 90-73 για την 18η αγωνιστική με τον Λίνο Χρυσικόπουλο σε πρώτο πλάνο.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά εξελίχθηκε σε έναν μονόλογο των φιλοξενούμενων. Η Κύμη είχε μια πρώτη αντίδραση μετά το αρχικό +7 του ΠΑΟΚ (3-10 στο 2’45’’, 5-12 στο 3’25’’), έφερε τον αγώνα στα ίσια (16-16, 7’30’’), αλλά από εκεί και πέρα η πίεση στην άμυνα από τους Θεσσαλονικείς, η καλή κυκλοφορία της μπάλας και ο Λίνος Χρυσικόπουλος που εξελίχθηκε στον σημαντικότερο παράγοντα στην επίθεση (18π στο πρώτο μισό), δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε ως το +14 (32-46, 19’38’’), έχοντας υποχρεώσει την Κύμη σε 12 λάθη και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου στο +17 (36-53, 23’) με τη διαφορά να ανεβαίνει διαρκώς και να φτάνει και στο +30 (40-70, 29’).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα 10-2 στο τέταρτο δεκάλεπτο και συνέχισαν να προσπαθούν για την επιστροφή τους στο παιχνίδι (58-78 στο 34', 69-82 στο 37'20'') με τον ΠΑΟΚ να έχει "ρίξει" τον δικό του ρυθμό. Δεν απειλήθηκε όμως ουσιαστικά και έφτασε στη νίκη με το τελικό 73-90.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν ο σημαντικότερος παράγοντας επιθετικά του ΠΑΟΚ. Πριν καλά καλά φτάσει στα μισά της τρίτης περιόδου ο αγώνας, ο ίδιος είχε φτάσει στους 22 πόντους, κάνοντας ήδη νέο ατομικό ρεκόρ. Το προηγούμενο ήταν πέρυσι απέναντι στον Πανιώνιο, όταν είχε σημειώσει 21 πόντους. Ο Χρυσικόπουλος άφησε το παρκέ με 29 πόντους με 13/18 σουτ εντός πεδιάς.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Οι ασίστ ήταν 12-5 για τον ΠΑΟΚ ως το 17’ και είχε κάνει μόλις τρία λάθη, υποχρεώνοντας τον αντίπαλό του σε 12. Ήταν οι δύο βασικοί λόγοι της διαφοράς που δημιουργήθηκε στο εικοσάλεπτο.

ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ: Ο ΠΑΟΚ έπαιζε... μόνος του στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο σφραγίστηκε με το επιμέρους 26-7 και οδήγησε στη μεγαλύτερη διαφορά (+31, 41-72, 10'). Το αντίστροφο έγινε στην τέταρτη περίοδο με το 28-10 της Κύμης να σφραγίζει τα πρώτα επτάλεπτο.

Διαιτητές: Μάνος, Τζαφλέρης, Βαρδάλος

Δεκάλεπτα: 19-22, 34-46, 41-72, 73-90