26.3 C

Με… Κολοσσούς Αγραβάνη – Μπαμπ νικητής ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας βρέθηκε να κυνηγάει στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά επέστρεψε δυναμικά, με τον Δημήτρη Αγραβάνη σε πρωταγωνιστικό ρόλο παίζοντας ως σέντερ και τον Κρις Μπαμπ στο πλευρό του, για να πάρει την εντός έδρας νίκη από τον Κολοσσό Ρόδου με 81-80 για την 4η αγωνιστική. Ήταν ο 100ος αγώνας των Αχαιών στην Basket League.

Η ισορροπία που υπήρχε στα πρώτα λεπτά ανατράπηκε γρήγορα με τους Ροδίτες να παίρνουν σταδιακά τον έλεγχο του παιχνιδιού και να εδραιωθούν στη θέση του οδηγού. Οι Αχαιοί προηγήθηκαν (8-4 στο 3’ και 21-15 στο 19’) με τον Έλις να προσφέρει θέαμα, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Η είσοδος του Τζάκσον, η ευστοχία από τα 6μ75 και το γεγονός ότι ο Κολοσσός έριξε το ρυθμό, άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού. Τα... ρολά έδειχναν να έχουν κατέβει στον Προμηθέα με το 31-29 (14’) να γίνεται 33-42 (18’12’’) με ένα επιμέρους 13-2 για τους φιλοξενούμενους. Μια τεχνική ποινή στον Μάκη Γιατρά για διαμαρτυρία στους διαιτητές διαμόρφωσε το 37-45 λίγο πριν πέσει η αυλαία του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Αχαιοί μείωσαν (50-52, 23’30’’), αλλά ο Κολοσσός φρόντισε να διατηρήσει και πάλι τις αποστάσεις του (52-59 στο 26’, 53-61 στο 27’). Ο Δημήτρης Αγραβάνης ανέλαβε δράση στο τέταρτο δεκάλεπτο και με οχτώ δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 66-68 (33’), για να έρθει ο Κρις Μπαμπ να δώσει και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους (69-68, 34'10'') με τους δυο τους να διαμορφώνεουν και το 78-70 (38'). Μέσα σε ένα λεπτό ο Κολοσσός μείωσε στον έναν πόντο (78-77) με 27'' στο ρολόι. Ο Χολ έγραψε το 79-77, ο Μπρέιζελτον αστόχησε, ο Μπαμπ πήρε το ριμπάουντ και με 2/2 βολές έγραψε το 81-77 με 7'' για το τέλος, ο Μπρέιζελτον ευστόχησε για τρεις πατώντας με το ένα πόδι για το 81-80 που ήταν και το τελικό σκορ.

MVP: Το δίδυμο Αγραβάνη - Μπαμπ. Ο Μάκης Γιατράς έπαιξε με τον Έλληνα διεθνή στη θέση πέντε για μεγάλο μέρος της αναμέτρησης και αυτός ανταποκρίθηκε έχοντας απέναντί τον Αγκμπελέσε. Άφησε το παιχνίδι με 17 πόντους, αλλά το κυριότερο είναι πως σκόραρε όταν το χρειάστηκε η ομάδα του, δίνοντάς της ουσιαστικό προβάδισμα νίκης στο τέταρτο δεκάλεπτο. Δίπλα του ο Κρις Μπαμπ με 22 πόντους και καθοριστική παρουσία και αυτός στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Σε ρυθμιστή της αναμέτρησης αναδείχθηκαν τα τρίποντα στο πρώτο μισό του αγώνα. Το εικοσάλεπτο έκλεισε 39-45 με τον Προμηθέα να έχει 0/8 και τον Κολοσσό 6/13 με το 13ο να είναι ένα από το κέντρο του γηπέδου στη συμπλήρωση του εικοσαλέπτου. Κοινώς ο Άρης Λυκογιάννης είδε τους παίκτες του να σουτάρουν με 50% από τα 6μ75. Την ίδια ώρα είχαν 41% στα δίποντα!

ΧΩΡΙΣ ΛΟΟΥΕΡΙ: Ο Προμηθέας Πάτρας παρατάχθηκε χωρίς τον Λόουερι, Οι Αχαιοί έχουν πάρει την απόφαση να τον αντικαταστήσουν και έτσι η απόφαση του τεχνική επιτελείου είναι να μην βρίσκεται καν στη δωδεκάδα στον αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου.

Διαιτητές: Μπήτης, Αναστόπουλος Αντ., Παγώνης

Δεκάλεπτα: 21-17, 39-45, 58-64, 81-80

(Photo: Promitheas BC)