26.6 C
Τρίτη, 8 Οκτωβρίου, 2024

Με κατοστάρα και ρεκόρ ο Ολυμπιακός (pics)

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να βρει ρυθμό, να βελτιώσει την άμυνά του και κυριαρχώντας στα... ψηλά να φτάσει στη νίκη με 101-75 επί της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League. Οι "ερυθρόλευκοι" βρίσκονται στο 11-1 και η ΑΕΚ στο 8-4 πλέον στη βαθμολογία.

Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να κοιτάζονται στα ίσια σχεδόν σε όλο πρώτο δεκάλεπτο. Η άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος βρήκε έναν πρώτο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Αλέξανδρου Βεζένκοφ, δεν τα πήγε καλά απέναντι στην ΑΕΚ, η οποία βρήκε τις δικές της λύσεις με τους Ματσιούλις και Σαντ Ρος να κάνουν ένα βήμα μπροστά για το 18-19 (8’45’’).

Ο Ντέιβιντ Μπλατ φώναζε για την άμυνα, οι παίκτες του άκουσαν και οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να βρίσκονται σταθερά μπροστά στο σκορ και σταδιακά να χτίζουν και μια διαφορά με το 30-29 (12’) να γίνεται 46-33 (17’40’’). Στρέλνιεκς, Σπανούλης, Μιλουτίνοφ, αλλά και Τίμα που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του είχαν όλοι τον δικό τους ρόλο, δίπλα στον Βεζένκοφ, που με την επιστροφή του έστειλε τη διαφορά και στην μεγαλύτερη τιμή της (50-35, 19’10’’).

Τρία τρίποντα από Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Τίμα έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους (61-41, 23’36’’) και λίγο αργότερα στο +23 (68-45, 25'20'') και έμεινε σε αυτά τα επίπεδα με τον Μπλατ να χρησιμοποιεί για πρώτη φορά τον Άξελ Τουπάν στο 29' της αναμέτρησης.

Η απόσταση μεγάλωσε ακόμη περισσότερο στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού (88-61, 34'40'') με μία φάση πολύ ιστορική να γράφεται στο 39' της αναμέτρησης: Η 4η ασίστ του Σπανούλη για το κάρφωμα του Μπόγρη ήταν αυτή που τον έφερε πρώτο στη λίστα με τους κορυφαίους πασέρ στην Basket League, λίγο πριν ο Ολυμπιακός φτάσει στο τελικό 101-75.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΕΝΤΑΔΑ: Ο Γιάνις Τίμα ήταν στη δωδεκάδα στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα, αλλά δεν αγωνίστηκε. Απέναντι στην ΑΕΚ δεν ήταν απλά στο ρόστερ,αλλά ο Ντέιβιντ Μπλατ τον χρησιμοποίησε και στην αρχική πεντάδα, όπως και τον Βαγγέλη Μάντζαρη και δίπλα στους Μιλουτίνοφ, Βεζένκοφ, Στρέλνιεκς.

ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΑ ΜΙΣΑ: Ο Ολυμπιακός ήταν καταλυτικός στα ριμπάουντ στο πρώτο μισό. Ο απολογισμός ήταν 19-7! Οι «ερυθρόλευκοι» διπλάσιες ασίστ (12-6), ενώ και στο θέμα ευστοχίας ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί με 65% απέναντι στο 48% των φιλοξενούμενων. Ήταν μια πρώτη ανάγνωση για τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ: Ο Βινς Χάντερ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων στο 26' της αναμέτρησης και ήταν το πρώτο του τρίποντο στο ελληνικό πρωτάλημα μετά από τέσσερις άστοχες προσπάθειες.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μαγκλογιάννης, Τσώνος

Δεκάλεπτα: 25-21, 52-39, 74-56, 101-75