16 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Με καρδιά πρωταθλητή οι Ουόριορς (vids)

Συγκλονιστικός ήταν ο πρώτος ημιτελικός της Δυτικής περιφέρειας, με τους Ουόριορς να κερδίζουν την πρώτη μάχη, επικρατώντας των Ρόκετς με 104-100 στην Oracle Arena, και φτάνοντας στο 1-0, σε μια σειρά που όπως έδειξε το πρώτο παιχνίδι θα έχει πολύ μέλλον.

Οι πρωταθλητές, παρότι είχαν χάσει τα τρία από τα τέσσερα τους παιχνίδια στην regular season πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, και παρά τις βεβιασμένες προσπάθειες του Χάρντεν, οι Ρόκετες έβρισκαν τον τρόπο, κυρίως μέσα από την άμυνα τους να είναι πάντα εκεί, και έτσι με τρίποντο του Γκόρντον έκλεισαν το ημίχρονο στο 55-55. Οι «Πολεμιστές», οι οποίοι δεν έχασαν ουσιαστικά ποτέ το προβάδισμα, έφτασαν στο +9 (85-76) με βολές του Λίβινγκστον στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά λίγο το πέμπτο φάουλ του Κάρι, και αρκετά η αμυντική προσήλωση των φιλοξενούμενων, τους έδωσε την ευκαιρία με 6 λεπτά να απομένουν να ισοφαρίσουν σε 89-89 με τον Νενέ. Το φινάλε ήταν δραματικό, με τους Ντουράντ και Χάρντεν να σκοράρουν εκατέρωθεν, αλλά τον Κάρι να είναι αυτός που στα 26'' πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο της αναμέτρησης, μπροστά στον Νενέ, για το 103-98. Ο Χάρντεν με κάρφωμα μείωσε σε 103-100 στα 21'', ενώ στα 17'' ο Πολ έκλεψε την μπάλα από τον Ντουράντ, με το Χάρντεν να αστοχεί σε τρίποντο μπροστά στον Γκριν στα 9'', και να διαμαρτύρεται έντονα για φάουλ. Ο Πολ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά στα 4'4'' βγήκε με την μπάλα εκτός παρκέ, με αποτέλεσμα να διαμαρτυρηθεί και να δεχθεί τεχνική ποινή, που ήταν η δεύτερη, και αυτόματα αποβλήθηκε. Έτσι, το σκορ έκλεισε με την βολή της τεχνικής ο Καρι (104-100).

Για τους Ουόριορς ο Κέβιν Ντουράντ σκόραρε 35 πόντους (12/15 βολές, 11/25 σουτ εντός παιδιάς, 5 ριμπάουντ) σε 43 λεπτά συμμετοχής, με τον Στεφ Κάρι να έχει 18 πόντους (3/10 τριπ., 7 ριμπ., 4 ασίστ). Ο Ντρέιμοντ Γκριν πλησίασε το triple-double (14 π., 9 ριμπ., 9 ασίστ), ενώ 14 πόντους είχε και ο Αντρέ Ιγκουοντάλα (6/7 σουτ). Τέλος, ο Κλέι Τόμπσον είχε 13 πόντους με 5/13 σουτ εντός παιδιάς. Όσο αφορά τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν σκόραρε 35 πόντους με 13/14 βολές και 9/28 σουτ εντός παιδιάς (4/16 τριπ.), ενώ ο Έρικ Γκόρντον είχε 27 πόντους με 10/19 σουτ. Ο Κρις Πολ πέτυχε 17 πόντους (3/6 τριπ.), ενώ συνολικά το Χιούστον είχε 14/47 τρίποντα και 17/27 δίποντα.