17.5 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Με Κίνσεϊ το 2-1 της Χάποελ

Μία νίκη μακριά από τα ημιτελικά του πρωταθλήματος Ισραήλ βρίσκεται η Χάποελ Ιερουσαλήμ του Στράτου Περπέρογλου, η οποία με 107-105 στην παράταση επί της Γκιλμπόα Γκαλίλ απέκτησε τον πρώτο λόγο, χάρη σε σουτ του Τάρενε Κίνσεϊ.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ είδε την Γκιλμπόα Γκαλίλ να κάνει ολική επαναφορά και να στέλνει το ματς στην παράταση, αλλά κατάφερε να κάνει τελικά το 2-1 με 107-105. Το παιχνίδι είχε φτάσει εκεί με τρίποντο του ΤζειΚόβαν Μπράουν που "πάγωσε" την ομάδα της πρωτεύουσας του Ισραήλ (96-96), αλλά εκείνη είχε την τελευταία λέξη, με τον Τάρενς Κίνσεϊ να σκοράρει και να τη γλιτώνει.

Μέχρι να φτάσουμε εκεί, ο Ρίτσαρντ Χάουελ ήταν εξαιρετικός για την Χάποελ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο ήρωας της βραδιάς είχε 14 πόντους με 9 ριμπάουντ, με τον Στράτο Περπέρογλου να προσθέτει 10 πόντους με 7 ριμπάουντ. Οι 29 πόντοι με 8 ριμπάουντ του Ζακ ΛεΝτέι και οι 26 πόντοι του Ελάιζα Τζόνσον δεν έφταναν για την μαχητικότατη Γκιλμπόα, που είχε επιστρέψει μετά το -14 του ημιχρόνου (51-37).