23.4 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Με εξαιρετικό Ούκιτς το ντέρμπι στην Τσεντεβίτα, Γιάραμαζ και… κάτω η FMP (vids)

Μία μεγάλη νίκη πήρε η Τσεντεβίτα στο Μπαρ κόντρα στην Μόρναρ, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί στην προσπάθεια της να αποκτήσει το πλεονέκτημα εν όψει playoffs στην Αδριατική Λίγκα.

Η Τσεντεβίτα βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση στην Αδριατική Λίγκα και το επιβεβαίωσε κόντρα στη Μόρναρ, περνώντας από το Μπαρ με 94-89. Οι Κροάτες είχαν πάρει σημαντικό προβάδισμα από το ημίχρονο με 39-53 και άντεξαν όταν οι αντίπαλοί τους επιχείρησαν την ολική επαναφορά, με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να είναι μεταξύ των διακριθέντων, με 14 πόντους, 6/12 σουτ και πέντε ασίστ, με τους Τζόνσον-Τσέρι να έχουν από 16 πόντους. Οι Μαυροβούνιοι, οι οποίοι με αυτή την ήττα έχασαν σημαντικό έδαφος στη «μάχη» των playoffs, και δη για μία καλή τοποθέτηση, είχαν ως κορυφαίο τον Λούκοβιτς με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Με ήρωα τον Όγκνιεν Γιάραμαζ, η Μέγκα Μπεμάξ πήρε την νίκη με 74-72 κόντρα στην FMP. Ο 22χρονος γκαρντ πήρε τη μεγάλη προσπάθεια πάνω και ευστόχησε, για να πανηγυρίσει έξαλλα ο ίδιος με τους συμπαίκτες του, έχοντας μάλιστα πρωταγωνιστήσει σε όλο το ματς με 20 πόντους και 7/15 σουτ. Από 18 πόντους μοιράστηκαν Τσόβιτς και Ποτ για τους έτερους Σέρβους.

Η Ολίμπια Λιουμπλιάνας χρειάστηκε την παράταση για να καταβάλει με 89-87 την Παρτιζάν. Το παιχνίδι κρίθηκε στις δύο τελευταίες επιθέσεις που ανήκαν στους Σέρβους, με τον Ουίλιαμ-Γκος να ισοφαρίζει στα 52" για το 77-77 της κανονικής διάρκειας, αλλά τον Μαρίνκοβιτς να αστοχεί για την νίκη, με αποτέλεσμα η σλοβενική ομάδα να πάρει το αποτέλεσμα, με τον Χρόβατ να τελειώνει με 22 πόντους.