22.1 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Με «διαστημικό» Μήτογλου έκανε πάρτι ο Παναθηναϊκός (vids)

Στην 7η του νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα, και στην δεύτερη συνεχόμενη στο ΟΑΚΑ έφτασε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Χίμκι με 94-78 για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης, και να την υποχρεώσει στην 12η συνεχόμενη ήττα της.

Η αναμέτρηση αποτελεί μια προσωπική ραψωδία για τον Ντίνο Μήτογλου, ο οποίος με 29 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας , έχοντας 10/14 δίποντα με 12 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 8 επιθετικά και 42 βαθμούς αξιολόγησης. Εξαιρετικός και ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 21 πόντους και 5 ασίστ, ενώ οι «πράσινοι», από τους οποίους απουσίαζαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Γιώργος Παπαγιάννης, μάζεψαν 20 επιθετικά ριμπάουντ, με την πρώτη νίκη του Όντεντ Κάτας μετά από 13 χρόνια. Για την Χίμκι, η οποία παρουσίασε 11αδα, απουσίασαν οι Αλεξέι Σβεντ, Ντέβιν Μπούκερ, Γιάνις Τίμα, Γιόνας Γερέμπκο, Ιγκόρ Βιάλτσεφ και Γκρεγκ Μονρό.

Η αναμέτρηση δεν χρήζει ιδιαίτερου σχολιασμού, καθώς μετά τα πρώτα 6 λεπτά, όπου η Χίμκι προηγήθηκε με 12-15, ο Παναθηναϊκός έβαλε τα πράγματα σε μια σειρά, και κάνοντας «πάρτι» με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ έφτασε στο +11 (44-33) στο 19', κλείνοντας το ημίχρονο στο 46-33,  και με τους Μήτογλου και Νέντοβιτς να έχουν μαζί 27 πόντους, και την Χίμκι μόλις 0/3 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε και στο +21 (65-44) στο 27', με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, και να δίνει και στον Γιώργο Καλαϊτζάκη την ευκαιρία να αγωνιστεί για 5 λεπτά, έχοντας 7 πόντους με 4/4 βολές, 1/1 τρίποντα και 1 κόψιμο.

Μήτολγου από άλλο πλανήτη

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν εντυπωσιακός, και στην αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Χίμκι πέτυχε προσωπικό ρεκόρ καριέρας στους πόντους, αλλά και στην αξιολόγηση. Ο 24χρονος πάουερ φόργουορντ είχε 29 πόντους με 10/14 δίποντα,. 9/9 βολές, 12 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 8 επιθετικά και 42 βαθμούς αξιολόγησης, Μάλιστα, αν έφτανε τους 44 βαθμούς στην αξιολόγηση, θα ισοφάριζε τα ρεκόρ των Γιάννη Μπουρούση και Δήμο Ντικούδη.  Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε και στα ριμπάουντ, έχοντας 16 περισσότερα ριμπάουντ (36-20), με τα 20 να είναι επιθετικά.

Όαση ο Μίκι

Ο Τζόρνταν Μίκη έκανε ότι μπορούσε για την λειψή Χίμκι, σκοράροντας 25 πόντους με 10/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 30 λεπτά αξιολόγησης σε 37 λεπτά συμμετοχής.