21.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Με… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός (pics)

Επιβληθείς απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήρε άνετη φιλική νίκη επί του Άρη με 89-67 στο Μέτσοβο, «διπλασιάζοντας» τις δικές του, στο βασικό στάδιο προετοιμασίας του.

Δεύτερη φιλική νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Ολυμπιακός, που κατέβαλε με 89-67 τον Άρη στο Μέτσοβο, σε ένα γήπεδο γεμάτο με φίλους του μπάσκετ, που απόλαυσαν, έστω και σε στάδιο προετοιμασίας, παιχνίδι ανάμεσα σε δύο κορυφαίες δυνάμεις. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάντοτε ένα προβάδισμα, αλλά μέχρι το ημίχρονο οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου έμοιαζαν να βρίσκονται στη διεκδίκηση του ματς, με το σκορ 42-34.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάτησε το «γκάζι» και οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ξέφυγαν στο σκορ, αποδίδοντας ακόμη καλύτερα στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Άρη να φαίνεται να μην αντέχει άλλο να γίνει ανταγωνιστικός σε ένα πολύ σκληρό τεστ για τον ίδιο. Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος ήταν πολύ καλός για τους νικητές με 19 πόντους, ενώ Σπανούλης και ΛεΝτέι σκόραραν από 13, για να συμπληρώσουν οι επίσης «διψήφιοι» Παπανικολάου και Πρίντεζης. Κορυφαίος του Άρη ήταν ο Λάικ Τζόουνς με 20 πόντους, ενώ Χάρις και Μπελ είχαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-19, 42-34, 67-53, 89-67
Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 19(2), Τουπάν 7(1), Σπανούλης 13(3), Τίμα 5(1), Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοφ 8, Πρίντεζης 10(1), Παπανικολάου 12(1), Μάντζαρης, Μπόγρης, Λεντέι 13.
Άρης (Αγγέλου): Τζόουνς 20(3), Κάϊζερ 10, Μποχωρίδης 4(1), Μπελ 10(2), Νταλό 2, Σλαφτσάκης, ΜακΓκί 7, Χάρις 11(1), Αγγέλου 3(1).

Photo Credits: Eurokinissi