22.5 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Η Παρτιζάν πήρε το ντέρμπι με την Ούνικς (vids)

Μονακό και Λεβαλουά πήραν τις πρώτες νίκες της βραδιάς στο EuroCup. Η Μονακό επικράτησε της Αντβέρπ 75-67 και η Λεβαλουά της Ράτιοφαρμ Ουλμ 72-65.

To μεγάλο ντέρμπι έγινε στη Βελιγράδι, εκεί όπου η Παρτιζάν επικράτησε 89-86 της Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη στο φινάλε.

Ο Μάρκος Νάιτ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν αυτός που πρωταγωνίστησε για τη Μονακό με τον Ματίας Λεσόρτ να προσθέτει 16 πόντους.

Στη νίκη της Λεβαλουά ο Μπαστιάν Πινό σημείωσε 21 πόντους, ενώ ο Άσεμ Μάρεϊ πρόσθεσε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς, Γκίντερ και Ουίλκινς είχαν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Στο Βελιγράδι ο αγώνας παρέμεινε αμφίρροπος ως το φινάλε. Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 78-78. Ο Πέιτζ με ένα τρίποντο έγραψε το 81-78, ο Κάνααν διαμόρφωσε το 86-85 με 36'' πριν το τέλος. Ο Κόντι Μίλερ ΜακΙντάιρ έφερε τους Σέρβους πιο κοντά στη νίκη (88-85) με 9'' για τη λήξη. Το φάουλ έγινε στον Μόργκαν, ο οποίος με 1/2 βολές έκανε το σκορ 88-86. Ο Πέιτζ τον μιμήθηκε για το 89-86 που ήταν και το τελικό σκορ. Ο Πέιτζ ήταν και ο πρώτος σκόρερ της Παρτιζάν με 25 πόντους, ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ πρόσθεσε 15 και ο Ράντε Ζάγκορατς 14. Κάνααν (19), Μπράουν (16), Σμιθ (14), Μόργκαν (12), Κολεσνίκοφ (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Πρίφτη.

Στον τελευταίο αγώνα της βραδιάς η Μπαχτσέσεχιρ επικράτησε της Χοβεντούτ Μπανταλόνα 87-77 στην Ισπανία, κάνοντας ένα βήμα μπροστά μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (25-25). Ο Τζαμάλ Τζόουνς με 34 πόντους έχοντας 7/8 δίποντα και 6/8 τρίποντα ήταν το μεγάλο όπλο για τους Τούρκους με τον Άλεξ Πέρεθ να μοιράζει 13 ασίστ και τον Ισμέτ Ακπινάρ να προσθέτει 23 πόντους. Μπάσας και Μόργκαν είχαν από 17 πόντους για την Μπανταλόνα.