15.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Μεγάλη νίκη και πρόκριση για τον Ολυμπιακό (vid, pics)

Μια μεγάλη νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 84-73 της Μίσκολτς στο ΣΕΦ απόψε και βρίσκεται στις 16 του EuroCup Γυναικών. Το επόμενο βήμα θα γίνει για τις "ερυθρόλευκες" με έναν αντίπαλο από την Τουρκία. Η Ορμάν Γκεντσλίκ τερμάτισε πρώτη στον Γ’ Όμιλο, στον οποίο βρισκόταν και η Πολκοβίτσε της Σπανού, με ρεκόρ 5-1. Οι αγώνες θα διεξαχθούν 23 και 29 Ιανουαρίου.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα προβάδισμα, αλλά όχι και τη διαφορά που χρειαζόταν για να πάρει την πρόκριση. Το πόδι όμως έμεινε πατημένο στο γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γιώργος Παντελάκης είδε την ομάδα του να το σφραγίζει με double score (26-13) και να πηγαίνει στο ημίχρονο με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράψει 48-31.

Οι γηπεδούχες όχι μόνο διατήρησαν το σημαντικό προβάδισμα, αλλά αύξησαν και τη διαφορά στο +25 (68-43) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου η Μίσκολτς προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της. Μείωσε τη διαφορά στους 12 (82-71, 39'20''), αλλά ήταν πολύ αργά για να κάνει κάτι περισσότερο με την πρόκριση να μένει στα χέρια του Ολυμπιακού με το τελικό 84-73.

Οι "ερυθρόλευκες" είχαν ηττηθεί στην Ουγγαρία 59-54 και κυνηγούσαν το +6, το οποίο ήρθε εύκολα με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι και πολλές διαφορές πρωταγωνίστριες όπως η Γέμελος, η Σπυριδοπούλου, η Γκρέιβς, η Τόμας

Διαιτητές: Μέιρσον, Αλκαράθ Μορένο, Μούχο

Δεκάλεπτα: 22-18, 48-31, 68-43, 84-73