33.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Μεγάλη ανατροπή στη Γερμανία (Vids)

Μια τρελή ανατροπή έγινε στη Γερμανία, εκεί όπου η Όλντενμπουργκ έκανε το 1-1 στη σειρά με την Ουλμ στους ημιτελικούς των playoffs.

Η Όλντενμπουργκ βρέθηκε να χάνει 60-33 στο ημίχρονο, αλλά έκανε το πρώτο βήμα προς την ανατροπή με ένα σχεδόν άριστο τρίτο δεκάλεπτο (34-18) και την ολοκλήρωσε με το επιμέρους 26-15 στο τέταρτο, για να στείλει τον αγώνα στην παράταση και να πάρει τη νίκη με το 107-103, ισοφαρίζοντας τη σειρά. Οι άμυνες δεν μπορείς να πεις πως θριάμβευσαν σε έναν αγώνα που υπήρχε πολυφωνία και από τις δύο ομάδες, αλλά και αρκετές θεαματικές φάσεις. Για τους γηπεδούχους στην πρώτη γραμμή βρέθηκαν οι Πόλντινγκ 28, Μάσενατ 18, Κβάλε 17,Ντε Ζέου 16 (7ρ), Κράμερ 11 (8 α, 7ρ, 4κλ), Ντάγκινς 10 και για τους φιλοξενούμενους οι Μόργκαν 27, Ρούμπιτ 17 (10ρ), Μπράουν 15, Πράδερ 14, Μπαμπ 12, ενώ Γκίντερ και Χομπς είχαν 7 και 8 ασίστ αντίστοιχα.
Η επόμενη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες θα γίνει στις 27 Μαϊου. Μεθαύριο (25/5) θα γίνει ο δεύτερος αγώνας της Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση με την Μπάγερν Μονάχου με την Μπάμπεργκ να προηγείται 1-0.