22.3 C
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Μεγάλη ανατροπή και νίκη για την Μπασκόνια (vids, pics)

Η Εστουδιάντες ήθελε να γιορτάσει τα 70 χρόνια της με μια νίκη επί της Μπασκόνια και παραλίγο να πετύχει το στόχο της. Οι Βάσκοι όμως έκαναν ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, επέστρεψαν και πήραν τη νίκη με 89-87 στη Μαδρίτη. Με θύτη τον Τζέισον Γκρέιντζερ, ο οποίος "σκότωσε" την ομάδα που τον είχε φέρει πρώτη στην Ευρώπη το 2007 και στην οποία έμεινε ως το 2013.

Οι «φοιτητές» ξεκίνησαν καλύτερα (24-17, 10’), έφτασαν στο 51-37 στο ημίχρονο, αλλά οι Βάσκοι άρχισαν να βρίσκουν τον καλό τους εαυτό στο δεύτερο μισό. Και κυριάρχησαν απόλυτα στην τέταρτη περίοδο. Με ένα επιμέρους 16-2 βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (80-83, 37’) με ένα τρίποντο του Ματ Τζάνινγκ και έκαναν και ένα βήμα πιο μπροστά από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με τον Γκρέιντζερ (80-85, 37’30’’).

Ο Λάντεσμπεργκ έφερε τον αγώνα στα ίσια από τη γραμμή, έχοντας 5/6 σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό. Ο Γκρέιντζερ μετά από το τάιμ άουτ του Πέδρο Μαρτίνεθ και με 9’’’ στο ρολόι έγραψε το 87-89 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.