22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Μείωσε η Παρί Λεβαλουά (pics+vids)

Η Παρί Λεβαλουά αντέδρασε μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, κερδίζοντας την Σαλόν 86-69 εντός έδρας για το 2-1 στην ημιτελική σειρά των γαλλικών playoffs. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη ήττα της Σαλόν μετά από 14 συνεχόμενες νίκες.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά, με την Σαλόν να προηγείται 17-26 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια όμως ανήκε στην Παρί που ανέτρεψε την διαφορά και πήρε προβάδισμα, κυριαρχώντας στην δεύτερη και τρίτη περίοδο. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ στο 66-51 και η Σαλόν δεν μπορούσε να αποφύγει την ήττα.

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τζέισον Ριτς που πέτυχε 24 πόντους με 10/10 δίποντα και 4/7 βολές, μοιράζοντας και 4 ασίστ. Για τους ηττημένους ο Κάμερον Κλαρκ είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.