15.6 C
Κυριακή, 27 Οκτωβρίου, 2024

Ματσάρα στο Πόρτλαντ, με τέσσερις παρατάσεις (vids)

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο «Moda Center», με τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς να χρειάζονται τέσσερις παρατάσεις για να κερδίσουν με 140-137 τους Ντένβερ Νάγκετς και να πάρουν το προβάδισμα με 2-1 στην ημιτελική σειρά της Δύσης στα φετινά πλέι οφ του ΝΒΑ.

Οι δύο αντίπαλοι δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους ούτε στην κανονική διάρκεια του ματς (102-102) ούτε στις τρεις παρατάσεις που ακολούθησαν (109-109 α’ παρ., 118-118 β’ παρ., 129-129 γ’ παρ.), μένοντας συνολικά στο παρκέ για 68’, με το Νίκολα Γιόκιτς να αγωνίζεται για 64.58’, έχοντας 33π., δεκαοκτώ ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, αλλά και οκτώ λάθη. Ο Σι Τζέι Μακ Κόλουμ με 41π. σε 60.01’ ηγήθηκε επιθετικά των νικητών, με τον Νταμιάν Λίλαρντ να έχει 28π., το Ρόντνεϊ Χουντ 19π. και τον Ενές Καντέρ 18π. και δεκαπέντε ριμπάουντ. «Διπλός», με 16π. και δέκα ριμπάουντ, ήταν και ο Μόρις Χάρκλες.

Εκτός από τον 24χρονο φόργουορντ/σέντερ, άλλους 34π. με εννέα ριμπάουντ είχε ο Τζαμάλ Μάρεϊ, 17π. με δεκατρία ριμπάουντ ο Πολ Μίλσαπ και 22π. με εννέα ριμπάουντ ο Ουίλ Μπάρτον από πλευράς «σβόλων». Ο τελευταίος, ύστερα από ασίστ του Σέρβου συμπαίκτη του, ισοφάρισε σε 102-102 κι έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση, καθώς ακολούθησαν άστοχα σουτ των Αλ-Φαρούκ Αμινού και Χάρκλες κι ένα λάθος του Μίλσαπ. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο αντίπαλοι δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους και με το σκορ στο 109-109, στο φινάλε του, οδηγηθήκαμε και σε δεύτερη παράταση. Ο Μακ Κόλουμ ήταν εκείνος που ισοφάρισε, με το Γιόκιτς να αστοχεί στη συνέχεια σε μακρινό σουτ.

Η «μάχη» συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε τρίτη παράταση, για πρώτη φορά από το 2013 στα πλέι οφ του ΝΒΑ, καθώς μετά το δίποντο του Γκάρι Χάρις (118-118) δεν μπόρεσαν να ευστοχήσουν στα σουτ που επιχείρησαν οι Μακ Κόλουμ, Καντέρ και Γιόκιτς. Με τους Μάρεϊ και Μίλσαπ οι «σβόλοι» πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 31.8’’ πριν από τη λήξη (129-125), αλλά ο Λίλαρντ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έκανε το 129-129 και έτσι ο αγώνας πήγε στην τέταρτη παράταση, για δεύτερη φορά στην ιστορία, μετά το μακρινό 1953. Ο Μάρεϊ, που σούταρε στη λήξη, βρήκε… σίδερο.

Στο τέταρτο έξτρα πεντάλεπτο το τρίποντο του Χουντ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 138-136, με 17.8’’ να απομένουν, ο Γιόκιτς είχε 1/2 βολές και ο Σεθ Κάρι με 2/2 βολές «κλείδωσε» την επικράτηση για την ομάδα του.