20.6 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μανρέσα-Ρεάλ Μαδρίτης 76-77: Γλίτωσε στο παρά πέντε (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέφυγε τη δεύτερη ήττα της στη Liga Endesa στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα της με την Μανρέσα εκτός έδρας. Επικράτησε 77-76, μετρώντας 4/4 βολές στην τελική ευθεία, φτάνοντας στο 26-1 στην κατάταξη και παραμένοντας στην κορυφή. Στο ντέρμπι της "ουράς" η Ομπραντόιρο επικράτησε της Γκιπουθκόα εκτός έδρας με 79-66.

Μανρέσα-Ρεάλ Μαδρίτης 76-77

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Μανρέσα εκτός έδρας. Η "βασίλισσα" δεν μπόρεσε να ξεφύγει σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Με λιγότερο από δύο λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης βρέθηκε στο +5 (66-71) με τρίποντο του Γκάμπριελ Ντεκ, αλλά με ένα λεπτό στο ρολόι ο Γκαρθία ισοφάρισε (73-73). Στα 7'' ο Μέισον έκανε το φάουλ στον Νίκολα Λαπροβίτολα, ο οποίος με 2/2 βολές έγραψε το 73-75. Ο Τζάνινγκ αστόχησε στο σουτ τριών πόντων για τους γηπεδούχους, ο Γκαρούμπα πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ από τον Έθερτον. Ο Γκαρούμπα έγραψε το 73-77 σφραγίζοντας τη νίκη για τη Ρεάλ με τον Γκαρθία να διαμορφώνει το τελικό 76-77. Ο Ντεκ με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων και ο Ταβάρες είχε 10 πόντους και έντεκα ριμπάουντ. Για τη Μανρέσα, ο οποίος ήταν ο αγώνας 1500 στην ACB, ο Έθερτον με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ.

(acb Photo / J. Alberch)

Γκιπουθκόα-Ομπραντόιρο 66-79

Η Ομπραντόιρο πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με το  επί της Γκιπουθκόα εκτός έδρας. Σημαντικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν το επιμέρους 26-17. Τσεράποβιτς και Ενότς σημείωσαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Μπιρούτις, Ντάουμ και Κοέν μάζεψαν από οχτώ ριμπάουντ.