23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Μακάμπι Τ.Α.-Παναθηναϊκός 77-73: Άγγιξε το θαύμα (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -20, επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά ήταν αργά για να διεκδικήσει και τη νίκη, η οποία έμεινε στα χέρια της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με το τελικό 77-73. Το"τριφύλλι" υποδέχεται την επόμενη εβδομάδα (27/10, 21.00) στο ΟΑΚΑ την Αναντόλου Έφες.

Οι "πράσινοι" φάνηκε να παγιδεύονται από νωρίς από την άμυνα των γηπεδούχων. Το 5-9 (5'25'') έγινε γρήγορα 11-9 (7') και το 21-13'' (10'17''). Ο Παναθηναϊκός έδειχεν να μην έχει τις λύσεις ούτε στα ριμπάουντ, ούτε στην άμυνα, αλλά ούτε και στην επίθεση απέναντι στην πίεση της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η οποία χρησιμοποίησε ακριβώς αυτήν την πίεση για να βρει και το εύκολο καλάθι που πλήγωνε ξανά και ξανά την ελληνική ομάδα.

Η διαφορά έφτασε στο +10 (31-21, 15'33''), η Μακάμπι πήρε σημαντική βοήθεια από τον Ρομάν Σόρκιν που ήρθε από τον πάγκο με 4 πόντους και 6 ριμπάουντ σε οχτώ λεπτά, αφήνοντας τη θέση του πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Νάναλι με 16 πόντους σε ένα ημίχρονο! Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για τον Παναθηναϊκό, που παρουσιάστηκε και στατικός στην επίθεσή του, με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +20 (64-44, 32'30'').

Ουάιτ και Νέντοβιτς, όμως, οδήγησαν στο 64-56 (36') και ο Μέικον έγραψε το 66-59 (36'30''). Ο Ουίλμπεκιν φάνηκε να δίνει τη χαριστική βολή όμως στον Παναθηναϊκό από τα 6μ75 (71-60, 37'20''), αλλά Μέικον και Παπαπέτρου οδήγησαν στο 72-68 (39'). Ο Καλοϊάρο βοήθησε τους φίλους της Μακάμπι να πάρουν βαθιά ανάσα, γράφοντας το 74-68 με 37'' στο ρολόι, ο Παπαπέτρου ευστόχησε και πάλι για τρεις (74-71, 39'30'') και έγραψε και το 75-73 με 7'' να απομένου, κάνοντας άμεσα και το φάουλ. Ο Ουίλμπεκιν πήγε στη γραμμή, ήταν ψύχραιμος και διαμόρφωσε το 77-73 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Η ΕΚΡΗΞΗ: Ο Παναθηναϊκός σημείωσε 40 πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα και 33 στο τελευταίο! Αυτό εξηγεί την ανατροπή που έκανε. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν τα τρίποντα: Οι "πράσινοι" είχαν τρία τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (3/12) και έκλεισαν το παιχνίδι με 43.8% και 14/32!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός είχε πολύ κακά ποσοστά στο πρώτο μισό του αγώνα. Είχε 31.8% στα δίποντας και 3/12 τρίποντα, ενώ πήγε για πρώτη φορά στη γραμμή ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Μακάμπι είχε 1/10 τρίποντα, αλλά ήταν καλύτερη στα δίποντα (57.1%), είχε το εύκολο καλάθι από τον αιφνιδιασμό κι ένα 24-17 στα ριμπάουντ στο ίδιο διάστημα.

Διαιτητές: Γκαρθία, Ράσις, Πατέρνικο

Δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73